Ototrim, yaklaşık 43 yıldır, iki lokasyonda 12.000m2 lik kapalı alanında, yolcu taşıyan her türlü kara ve deniz taşıtları için sürgülü veya vasistas tipte çerçeveler ve yine bu araçlar için boyalı veya paslanmaz tutunma boruları ile acil çıkış kapakları ve birçok noktada kullanılabilen alüminyum trim parçalarının üretimini yapmaktadır. Aynı zamanda IATF 16949 ve Iso-14001 gibi kalite standartlarına da uygundur.

MES ve MRP’de @rgemas sistemini kullanıyoruz.

Otomotiv yan sanayi alanında 42 yıldır faaliyet gösterdiklerini dile getiren Ototrim, Genel Müdürü Nail Turan, ‘MES ve ERP programı olarak @rgemas sistemini yaklaşık 18 yıldan beri kullanıyoruz. Tüm bölümlerimizde faaliyette olan @rgemas sisteminden de son derece memnunuz’ dedi.

Bizim için çok ciddi kolaylıklar oldu.

Daha önce tüm süreçleri kağıtta, excelde tuttuklarını belirten Turan, “biz artık bunları sistem üzerinde tutmaya, en önemlisi de arşivlemeye başladık. Anlık ve geriye dönük izlenebilirlikte de çok hızlı. Bu bilgileri çekip, kontrollerini ve revizelerini yapma da bize çok büyük kolaylık sağladı” diye konuştu.

Her bir firmaya ayrı bir kod verdik.

@rgemas sistemi ile birlikte her bir firmaya ayrı bir kod verdiklerini ifade eden Turan, “dolayısıyla, bunların kalite süreçleri, üretim süreçleri ve geriye dönük izlenebilirlik süreçleri de bize büyük zaman kazandırdı. Bunların hepsini de barkod hareketleri ile de takip ettiğimiz zaman da hangi ürünün hangi süreçte olduğu, ne zaman girdiği ne zaman çıktığı ya da ne zaman çıkacağı ile ilgili bilgileri müşterilere ve kendimize çok daha hızlı verebiliyoruz” diye ifade etti.

7/24 teknik destek alabiliyoruz.

Bütün alınan sistemlerde en önemli konunun teknik destek ve sürdürülebilirlik olduğunun altını çizen Turan, ‘bu kadar uzun süre beraber çalışıyor olmamızın en büyük nedeni @rgemas’tan teknik destek alıyor olmamız. Abartısız 7/24 ulaşabiliyoruz. Herhangi bir özel talebimiz anında ve hızlı yerine getiriliyor. Bizim @rgemas’taki memnuniyetimizin en büyük nedeni bu teknik desteğin çok hızlı ve verimli olması” şeklinde konuştu.

Şenol ATALAY – Bilgi Teknolojileri Müdürü

İşleyişe uygun çözümler

Arge Bilişim’in işleyişe uygun çözümler sunduğunu dile getiren Ototrim Bilgi Teknolojileri Müdürü Şenol Atalay “Arge Bilişim, firmamıza ticari mal satmaktan çok işleyişimize uygun, esnek modüller, çözümler ortaya koymaya odaklanmıştır. @rge-CMAS’ı kullanmaya başladığımızdan beri satın alma siparişlerimizden başlayarak, bütün üretim operasyonları dahil anlık olarak üretimimizi, ürün ve sarf malzemelerimizi takip edebilir hale geldik” dedi.

Destek için teşekkür ederim

Arge Bilişim ekibi tarafından talep ettikleri yazılım isteklerinin de yerine getirildiğini vurgulayan Atalay sözlerine şu şekilde devam etti. “@rgemas yazılımının isteklerimize, ihtiyacımıza uygun hale gelmesi adına sarfettikleri çaba ve özel uğraş ve sonrasındaki destekleri son derece özenliydi. Emeklerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Alders, kendi bünyesindeki üç farklı lokasyonda, global hazır giyim firmalarına üretim yapmaktadır. Toplam 800 kişinin çalıştığı, fason üretimleri ile birlikte aylık 800 bin adet üretimi olan ve Türkiye’de kadın giyim sektörünün önde gelen üreticilerinden biridir.

Melih Ayan – Alders Tekstil, Albrander Genel Koordinatörü

%35 verimlilik artışı

@rgemas sistemini kullanmaya başladıktan sonra %35’e yakın bir verimlilik artışı olduğunun altını çizen Alders Tekstil, Albrander Genel Koordinatörü Melik Ayan, ‘@rgemas sistemini 3 yıldır kullanıyoruz. Bu sistem üretimin her prosesini, hem verimlilik hem kalite anlamında takip etmemizi sağlıyor. Ve aynı zamanda anlık olarak aksiyon almamızı sağlayan bir sistem. Nerede bir problem olduğunu akşam ya da o haftanın sonunda değil o anda tespit edebiliyoruz ve ona uygun çözümler geliştirebiliyoruz.” dedi.

Klasik yöntemlerle firma yönetemeyiz

Artan rekabet ve maliyetlere dikkat çeken Ayan ‘klasik yöntemlerle firmaları yönetmek mümkün değil artık. Çok iyi bir data havuzuna sahip olmak gerekiyor. Bu da bizleri daha dikkatli olmaya daha verimli bir üretim yönetim sistemi oluşturmayı zorunlu hala getirdi’ şeklinde konuştu.

İşletme kazandıkça çalışan da kazanıyor

@rgemas sistemi sayesinde herkesi hakkaniyetli bir şekilde ölçtüklerini dile getiren Ayan, “dolayısıyla işletmemiz kazandıkça çalışanlarımız ile paylaşabileceğimiz bir sistem haline geldi’ dedi.

@rgemas yol gösteren bir firma

@rgemas sistemini herkese tavsiye ettiğini söyleyen Ayan ‘Arge Bilişim firması sadece sistem satan bir firma değil aynı zamanda danışmanlığı olan ve yol gösterici bir firma. Her türlü desteği sağlayarak karar alma sürecimizi çok kolay hale getirdi’ dedi.

50 yıllı aşan tecrübesi ile Avrupa’nın önemli markalarına üretim yapan APS Tekstil, Türkiye’nin tekstil ihracatı alanında faaliyet gösteren önemli firmalarından birisidir. Genel merkezinin İstanbul’da yer aldığı APS Tekstil’de yaklaşık 900 kişi çalışmaktadır. Merzifon’da yer alan üretim fabrikasında aylık kapasite ise 600.000 adettir.

Kutlu ÇECELİ – APS Tekstil Genel Müdürü

Aksaklıkları düzeltmek daha kolay

@rgemas sisteminin kurulmasıyla birlikte üretim yönetimi ile ilgili kritik tüm verileri, anlık olarak görebildiklerini ifade eden APS Genel Müdürü Kutlu Çeceli  “bu sayede üretimdeki aksaklıkları da anlık olarak takip edip düzeltmek daha kolay oldu” dedi.

Hız göstergesi

Operatörlerin kendi performanslarını anlık olarak izlediklerini ve operatörlerin de kendilerine fayda sağladığını dile getiren Çeceli “Aslında sistem tam anlamıyla bir arabanın hız göstergesi gibi, operatörler gaza bastıkça hızlandığını, gazdan ayağını çektiğinde ise yavaşladıklarını anlık olarak görebiliyorlar. Üretim alanındaki ekranlar sayesinde de banda ilişkin tüm veriler görülebiliyor. Bu ekranlar aynı zamanda çalışanların mental tarafına da hitap ediyor” dedi.

Yönetimi de zorluyor

@rgemas sisteminin fabrika yönetimini de sıkıştırdığını belirten Çeceli, sözlerine şu şekilde devam etti. “Şöyle ki; operatör kendi elinde olmayan nedenlerden kaynaklı performans düşüklüğü yaşadığında bunu önündeki cihazlar yardımı ile yönetime iletmektedir. Yönetim de konuyla bir an önce ilgilenip sorunu çözüme kavuşturmaktadır” dedi.

Üretim yapan tüm işletmeler @rgemas’ı kesinlikle kurmalı

@rgemas sistemini tüm konfeksiyon üretimi yapan işletmelere tavsiye ettiğini altını çizen Çeceli “kesinlikle kurulması gereken bir sistem olduğuna inanıyorum” şeklinde konuştu.

Mavi’nin en büyük üreticisi Erak Giyim, aynı zamanda birçok büyük yurtdışı markasına da Türkiye’deki Çerkezköy ve Mısır fabrikaları ile üretim yapmaya devam ediyor. Fason üretimleri ile birlikte yıllık yaklaşık 7 milyon üretim yapan Erak Giyim, 1200 kişinin çalıştığı 37 yıllık Türkiye’nin köklü denim üreticilerinden birisidir.

Nuri Sokullu –  Erak Giyim, Bilgi Sistemleri Müdürü

@rgemas ile dijitalleşme sürecine zaten başlamışız

Erak Giyim Bilgi Sistemleri Müdürü Nuri Sokullu, “8 yıl önce @rgemas ile yola çıktığımızda, zaten endüstri 4.0’ı kurmuşuz anlamına geliyor” diyerek, dijitalleşme sürecini 8 yıl önce başlattıklarını ifade etti.

@rgemas ile verilere anlık olarak ulaşabiliyoruz

Eski kullandıkları sistemde verilere anlık olarak ulaşamadıklarını dile getiren Sokullu “Bu da bize şunu kaybettiriyordu. Kişi işlem yaparken verimliliğinin düşük olması o günkü adedimize o günkü kalitemizi o günkü verimimizi düşürüyordu. @rgemas en çok bu noktada bize bir değer kattı. Çünkü kısa sürede verimlilik ölçüp kısa sürede personellerimizi, üretim, aşamalarımızı müdahale edebiliyoruz. Bölümlerde operasyon bazlı çıkan adedi görüp ona göre değerlendirme yapabiliyoruz” dedi.

@rgemas sistemden dolayı müşterilerimiz bizi tercih ediyor

8 yıldır @rgemas sistemini, kesim, dikim, yıkama ve paket bölümünde kullandıklarını, yıkama bölümünde otomasyon dahil olmak üzere birçok yeniliği Arge Bilişim ile yaptıklarını ifade eden Sokullu ‘Çalıştığımız bütün müşteriler firmamızı gelip gezdiklerinde şirket içinde personellerin verimlilik ölçümlerini, bu verimlilik sonunda personellere verilen prim değerlendirmelerini görmeleri bizi tercih etmelerinde bize pozitif bir katkı sağlıyor” diye konuştu. Arge Bilişim’den aldıkları hizmetten de memnun olduklarını ifade eden Sokullu ‘@rgemas’ı tavsiye ederiz’ diye konuştu.

Maliyetlerimizi görebiliyoruz

Sonrasında @rgemas sisteminin en büyük katkısının verinin zamanında toplanıp değerlendirilmesi olduğunu ve bu sayede önlemlerin zamanında alındığının altını çizen Sokullu “Bundan sonraki aşamalarda da en büyük etken personel motivasyonu açısından oldu. Diğer bir etki de kalite aşamasında oldu. Bir de gün sonunda tabi ki bütün şirketlerin ayakta kalmasını sağlayacak maliyet. Maliyetlerimizi görme, operasyonlarımızı ölçme aşamalarında faydası oldu.” dedi.

44 yıllık deneyim ile dokuma hazır giyim alanında Türkiye’nin önde gelen ihracatçıları arasında yer almaktadır.  Merkezi İstanbul’da yer alan firma, Sinop’taki üretim fabrikası ve üretim ortakları ile birlikte aylık 600.000 adet üretim kapasitesine sahiptir.

Fatih Yurdadön – Görkem Giyim imalat müdürü

@rgemas ile olumlu değişiklikler oldu

Arge Bilişim’in önermiş olduğu bundle sistemi ilk kurulduğu zaman önyargılarının olduğunu dile getiren Görkem Giyim imalat müdürü Fatih Yurdadön “henüz 8 aylık bir proje ama bu sürede gayet güzel değişiklikler oldu. @rgeMAS sistemi ile daha iyilerini yapacağımıza inanıyoruz” dedi.

Ürün yürüyüşü değişti.

Bundle sistemi ile ilk defa çalıştığını ifade eden Yurdadön, eskiden ürünümüz dört koldan yürüyordu ve beklemeler oluyordu.  Şimdi ürün tek noktadan giriyor ve usta tek noktaya odaklanıyor” diye konuştu.

Darboğazları görebiliyoruz.

Eskiden çalışanların verimliliklerini anlık göremediklerini dile getiren Yurdadön, “operatörün yetiştiremeyeceğini biz bundle sistemi ile daha rahat görebiliyoruz. Ve ona göre hamleler yaparak hat dengesini sağlayabiliyoruz” dedi.

Joker yetiştirmek daha kolay

Bundle sistemi ile birlikte her bir operatörün yetkinliklerini arttırdıklarını belirten Yurdadön,” şu anda joker (birden çok operasyonu yapan kişi) sayımızı daha aza indirdik. Eskiden 7-8 tane joker çalıştırıyorduk ama şimdi araba (bundle) sistemi ile jokerleri daha iyi kullanabiliyoruz” dedi.

@rgemas ile kayıp zamanları görebiliyoruz.

@rgemas sisteminde zaman kayıplarını veri olarak görebildiklerini söyleyen Yurdadön, “bu zaman kayıplarını minimuma indirebiliyoruz. Şu anda benim hesaplarıma göre %30-40 bir iyileşme var” dedi.

Bantta eşlemeci kullanmıyoruz

Eskiden bantta ürün eşlemek için 8-9 kişi kullandıklarını ifade eden Yurdadön, “bu eşlemecileri üretime kattık. Arabanın içinde bir parça eksik olduğunda nerede olduğunu biliyoruz, üretim kayıplarımızı önlüyoruz” dedi.

Karekod sistemi kullanıyoruz.

@rgemas sisteminin getirmiş olduğu karekod sistemini kullandıklarını söyleyin Yurdadön, “şimdi ürün parça halindeyken imalata girmeden karekod takılarak arabaya tanımlanıyor. Bu arabanın içindeki parçalara karekod ile ulaşabiliyoruz. Kaybolan parçanın hangi arabaya ait olduğunu çok rahat bir şekilde bulabiliyoruz. Artık bizim kayıplarımız önlendi o da bizim için çok büyük bir kazanç oldu” dedi.

Her bir operatörün hangi hatayı yaptığını biliyoruz.

Karekod uygulaması ile her bir operatörün hangi hatayı yaptığı bildiklerin dile getiren Yurdadön, “hataları da daha rahat görebildiğimiz için Ayşe’nin yaptığı hatayı Ayşe’ye, Fatma’nın yaptığı hatayı Fatma’ya verebiliyoruz. Bu da izlenebilirlik açısından çok önemli olduğu için gerçekten çok güzel bir sistem” dedi.

Engin Kaya – Görkem Giyim Sinop Fabrika Direktörü

Üretimde real-time takip;

Üretim yönetiminin kolay, anlaşılır ve real-time olması gerektiğinin altını çizen Görkem Giyim Sinop Fabrika Genel Direktörü Engin Kaya @rgemas’ı tercih etme nedenlerini “gerçek zamanlı, teknolojiye uygun ve bize anlık veri verebilecek ve bizim de anlık olarak içeride üretime müdahale edebileceğimiz bir sistem arıyorduk. O yüzden @rgemas ile çalışmaya başladık” sözleri ile ifade etti.

Ürüne kimlik kazandırdık;

@rgemas’ın getirmiş olduğu karekod uygulaması ile birlikte her bir ürüne kimlik kazandıklarını vurgulayan Kaya “Paketleme bölümümüzden herhangi bir koliyi açıp herhangi bir işe baktığımız zaman bu ürünün hangi lottan, hangi kesimci tarafından kesildiği hangi metocu tarafından metolandığı, hangi tasnif çalışanından geçtiği, üretimde hangi operasyonu kimin yaptığı ve hangi gün ve hangi saatte yaptığı, kalite kontrolü kimin tarafından yapıldığını tamamen raporlayabiliyoruz” dedi.

Otomatik bant kurulumu;

Atama optimizasyon modülünü devrim olarak niteleyen Kaya “İnsan müdahalesine gerek kalmadan otomatik olarak şu an bantlarımızı kurabiliyoruz. Üreticiler için devrim niteliğinde bir çalışma” diyerek atama optimizasyonunun üretimdeki önemine işaret etti.

Danışmanlık desteği;

@rgemas’tan aldıkları danışmanlık hizmeti ile beraber en az bir endüstri mühendisi kadar verimlilik konusunda bilgi birikimi ve donanıma sahip olduklarının altını çizen Kaya “ İşletmede üretimin nasıl olması gerektiği, kayıp zamanların nasıl en aza indirilmesi gerektiği, kalite kontrol bölümlerinde kalitenin nasıl iyileştirilmesi gerektiği ile ilgili biz @rgemas’tan çok ciddi derecede bir danışmanlık desteği almış durumdayız ve almaya devam ediyoruz” dedi.

@rgemas yaşayan bir sistem;

@rgemas’ın benim özellikle en sevdiğim özelliği kesinlikle bir yazılım programı değil yaşayan bir verimlilik programı. Sizin sorunlarınızı anında yazılım ekibi ile hemen firmanıza göre uyarlayan bir yazılım sistemi” diye ifade eden Kaya sözlerine şu şekilde devam etti. “Ne olursa olsun bu çapta büyük fabrikaların kesinlikle ve kesinlikle bir verimlilik sistemine sahip olması gerekiyor. Firmalara @rgemas ile çalışmaları gerektiğini ben gönül rahatlığı ile firmam adına söyleyebilirim” dedi.

Sebur Candemir – Görkem Giyim Bant Ustası

@rgemas sistemine karşı ön yargılarım vardı

@rgemas sistemi kurulduğunda özellikle bundle (araba) sistemine karşı ön yargılarının olduğunu dile getiren Sebur Canderim, “Boşuna endişelenmişim.  Araba sistemi ile çalışmaya başlayınca olumlu yönde çok değişiklikler oldu. Artık bantta daha çok zaman geçiriyorum” dedi.

Bant kurulumlarında kayıp zamanlar (setup zamanı) çok azaldı

Sistem olmadan önce özellikle bant kurulumlarında kayıp zamanlarının çok olduğunu vurgulayan Candemir, “@rgemas sisteminden sonra zaman kayıplarımız çok aza indi. Bazen hiç zaman kaybetmeden arka arkaya ürünü çıkarabiliyoruz” diye konuştu.

Ürün eşleştirme için operatör kullanmıyorum

Bundle sisteminde bir ürünü oluşturan bütün parçaları belirli sayıda arabanın içine koyduklarını anlatan Candemir, “eşleme için kullandığımız 6-7 kişi boşa çıktı ve makineye oturttum” dedi.

Darboğazlara daha rahat görebiliyorum

Darboğazları artık daha rahat ve anında görebildiklerini belirten Candemir “hemen darboğaza müdahale edip sorunu çözebiliyoruz” dedi.

Yarım adam kullanabiliyorum

Bundle sisteminde her bir operatörün boş zamanının çok daha net görülebildiğini söyleyen Candemir, “operatör benim 1 saat diye tahmin ettiğim işini 45 dakikada bitiriyor. Bu operatörün 15 dakikası boş kaldığı için 15 dakikalık iş verebiliyorum. @rgemas sisteminden önce ben o kişiye iş veremiyordum” dedi.

İş yetiştirmek için makineye oturmuyorum

@rgemas sisteminden sonra iş yetiştirmek için makineye hiç oturmadığını dile getiren Candemir, “önceden makineye çok oturuyordum. Şimdi bantta daha çok zaman geçiriyorum. Zamanımı darboğazları çözmek, iş tarif etmek için kullanıyorum ” dedi.

@rgemas sisteminden sonra parça kaybolmaları yaşamıyorum

Ürünün bütün parçaları arabanın içinde olduğu için eskiden olduğu gibi taşıyıcı kişi kullanmadığını ifade eden Candemir, “aynı zamanda ürün kaybolmaları da yaşamıyorum” dedi.

@rgemas’ı tavsiye ederim  

Sistem kurulmaya başladığı zaman kafasındaki soru işaretlerinin tamamen giderildiğini vurgulayan Candemir “@rgemas sistemini kesinlikle tavsiye ederim” dedi.

Sezgin Temur – Görkem Giyim İş ve Metot Geliştirme Birim Yöneticisi

@rgeMAS’ı tüm üreticilere tavsiye ediyorum

Üretim yapan firmaların hızlı çalışmak zorunda olduğunun altını çizen Temur, “hem teknoloji hem de danışmanlık desteği ile çok emek harcanarak hazırlanmış olan @rgemas sistemi bunu başarıyor. Bu nedenler üretim yapan bütün firmalara @rgemas’ı tavsiye ederim” diye konuştu.

Sorunlara anında müdahale edebiliyoruz.

18 yıldır verimlilik, performans ve iş etüdü üzerine çalıştığını ifade eden Sezgin Temur, ‘@rgemas’ın bize en büyük katkısı real-time veri sağlaması. Bu da bizim sorunları anında görüp müdahale etmemizi sağladı.” dedi.

Fabrikada kör nokta kalmadı

@rgemas sistemi ile her bir notadan doğru veri aldıklarını dile getiren Temur, “Fabrikanın içinde veri almadığımız herhangi bir kör nokta kalmadı. Bu bizim için çok önemliydi ve bunu başardık” diye konuştu.

Kayıp zamanları da takip ediyoruz

Üretimde kayıp zamanları da takip ettiklerini vurgulayan Temur, “Örneğin operatör makine tamiri barkodu okuttuğu zaman bu bildirim teknik servise gidiyor. Teknik servis de zaman kaybetmeden makineyi tamir ediyor” dedi.

Kaliteyi de takip ediyoruz

Kaliteyi de proses, bant sonu ve final kontrolle de yine anlık olarak takip ettiklerini dile getiren Temur “Hem çıkan bütün hataları görebiliyoruz hem de bir ürünün tamire ne kadar gidip geldiğini takip edebiliyoruz” dedi.

Ürün izlenebilirliğini sağlıyoruz

Karekod ve RFID uygulaması ile ürün izlenebilirliğini sağladıkları belirten Temur “ürün pakete girmiş olsa dahi biz bunu takip edebiliyoruz” dedi.

Danışmanlık desteği

Arge Bilişim’den aldıkları danışmanlık desteği ile bakış açılarının değiştiğini söyleyen Temur, “mühendislik kısmını daha etkin hale getirdik. Danışmanlık konusunda da yardımcı olunuyor sonuna kadar gidiliyor” dedi.

Yusuf Yazgan – Görkem Giyim Sinop Fabrika Müdürü

@rgemas ı tavsiye ederim

Her yeni uygulamada olduğu gibi @rgemas sistemine karşı da önyargısının olduğunun dile getiren Görkem Giyim Sinop Fabrika İmalat Müdürü Yusuf Yazgan, “37 yıllık tekstil deneyimimle üretim yapan bütün firmalara @rgeMAS’ı tavsiye ediyorum” dedi.

Ürün yürüyüşü değişti

@rgemas’tan önce ürünü 4 ya da 5 yerden kurarak ilerlettiklerini ancak ürünü takip etmesinin zor olduğunu dile getiren Yazgan, “ama şimdi bundle sistemi ile birlikte pantolon, elbise, etek, ceket hangi ürün olursa olsun tek bir yerden girip bandın sonundan çıkıyor. Ustamız ve kalite kontrolcümüz daha rahat kontrol edebiliyor” diye konuştu.

Darboğazı görebiliyoruz

Bundle sisteminde darboğazları daha rahat görebildiklerini vurgulayan Yazgan, “darboğaz bizden de operatörden de kaynaklı olabiliyor. Artık araba sistemi ile darboğaz olan yerlere daha çabuk müdahale etme şansımız var” diye konuştu.

Bundle sisteminde herkes joker eleman

Bundle sisteminde girişi tek bir noktadan yaptıklarını söyleyen Yazgan, “bu nedenler operatörlerin beceri seviyelerini daha üst noktalara çektik. Elimizde ekstradan 2-3 tane joker eleman var. Ama bandın içindeki herkes joker elemanı gibi olduğu için ürünleri rahat bir şekilde çıkarabiliyoruz” dedi.

Model geçişlerinde zaman kayıpları azaldı

@rgemas sistemi olmadığı zamanlarda model geçişlerinde yaşanan zaman kayıplarının kendileri açışından normal kabul ettiklerini dile getiren Yazgan “bundle sistemi ile birlikte model geçişlerinde hiçbir şekilde zaman kaybımız yok. Sistem ile birlikte model geldiği zaman ön çalışmasını yapıyoruz ve kişileri ya da makineyi nereye koyacağımıza karar veriyoruz. Aynı zamanda bu sistem makinelerimizin yerine değiştirmeden her kişiye her operasyonu verme yetkinliği sağlıyor” dedi.

Parça kaybolmaları yaşamıyoruz

Bundle sisteminde bir ürünü oluşturan bütün malzemelerin tek bir arabanın içinde olduğunu söyleyen Yazgan “Bu nedenle de parça kaybolmaları yaşamıyoruz” dedi

Kalitede her bir kişiyi takip edebiliyoruz

Dikimde, proses, bant sonu kalite kontrollerle her bir hatayı yapan operatöre ulaştıklarını söyleyen Yazgan, “aynı operasyonu birden fazla kişi de yapsa biz bu hatanın kim tarafından yapıldığını biliyoruz” dedi.

H & M Hennes & Mauritz AB Stockholm merkezli uluslararası perakende giyim firması. Hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren şirket erkek, kadın, gençler ve çocuklar için giyim eşyası üretmektedir. 2019 itibarıyla, 74 ülkede 5,000 değişik isimli mağazalarda, 126,000 çalışanıyla hizmet vermektedir.

İsmet Tayak- (H&M / COS) NQC

@rgeMAS müşteri isteklerini karşılayan bir sistem

H&M i temsilen NQC olarak Görkem Giyim’de görev yaptığını ifade eden İsmet Tayak, ‘@rgemas H&M ve benzeri müşterilerin isteklerini karşılayan bir sistem. Hem kalite hem adet hem de performans olarak fabrikaları çok ileri götürüyor. Burada bizzat canlı yaşadık gördük. Bize çok şey kattı” sözleriyle sistemin önemine dikkat çekti.

Sorunları anında görebiliyoruz.

@rgemas sisteminin en güzel yanlarından birinin bandın içinde hatalı olan yerleri ve hatayı kimin yaptığını anında gördüklerinin altını çizen Tayak, “İlginç bir benzetme yapayım. Üretimi İstanbul trafiği gibi düşünebiliriz. @rgemas sistemi ile o anda neresi tıkanmış hemen görebiliyoruz. Yani üretimin içine gitmeden bilgisayar üzerinden bu verileri görebiliyor ve anında müdahale edebiliyoruz” diye konuştu.

Karekod uygulaması

@rgemas’ın geliştirmiş olduğu karekod uygulaması ile ürüne ait bütün bilgilerin karekod da yer aldığını söyleyen Tayak, “inspectionda herhangi bir hata ile karşılaştığımız zaman karekodu okutuyoruz ve bu hatayı kimin yaptığını net olarak görebiliyoruz. Hem kalite hem de adet olarak bizi çok ileriye götürüyor. Anlık veri alma bizi çok rahatlattı ve hataların önüne geçebiliyoruz.” diye konuştu.

EMF Tekstil Konfeksiyon A.Ş’yi bünyesinde bulunduran Gülbebe Tekstil, 150 çalışanı ile Bursa’da üretim yapan önemli bebe giyim firmalarından biridir. Gülbebe, ‘Baby Rose’ markası ile yurt içi ve yurt dışı birçok ülkeye ürünlerini göndermektedir.

 

Fatih Gürses – Gülbebe Tekstil Kurucusu

@rgemas verimlilik geliştirmede çok olumlu

Çalıştıkları ilk günden itibaren @rgemas sisteminin gözle görülür bir şekilde verimlilik ve organizasyonları üzerinde çok olumlu etkilerinin olduğunu dile getiren Gürses’ sisteme yeni modüller eklenerek sürekli ve faydalı gelişmeler sağlanabilmektedir” dedi.

Arge Bilişim firmasının teknik ekibi, yazılım ve danışmanlarının tecrübelerine de değinen Gürses, “bu bilgileri sayesinde, üretim alanında uygulama yapılırken tüm firmalara yol gösterici ve yeni fikirler üretici, başarılı bir kurum oluşturmuşlardır” dedi.

İşbirliğimiz daim olacaktır

Gürses, “ölçemediğimiz şeyleri değerlendiremeyiz, geliştiremeyiz. Bu program üretimin her alanında kolay uygulanır bir ölçüm mekanizması kurmaktadır.
Şimdiye kadar sistemden yüksek fayda sağladık ve uygulamada aksaklık yaşamadık. Arge Bilişim’in güler yüzlü ekibi ile işbirliğimiz daim olacaktır” dedi.

İstanbul Arnavutköy’de tekstil alanında üretim yapan Gülce Tekstil, Massimo Dutti, Burberry, Ripley  gibi üst klasman markalara erkek ve kadın pantolon üretimi yapmaktadır. Aylık 40-50 bin adet arası üretim yapan firma aynı zamanda ihracat da yapmaktadır.

Cemal Aysel – Gülce Tekstil Genel Müdürü

Verimlilik ve kalitede %30’luk artış

“@rgemas kullanmaya başladıktan sonra çok net söylüyorum gözle görülebilir ayırt edilebilir farklar oluştu. Hem kalitede hem de verimlilikte en az %30 verimlilik artışı oldu. Ben gördüğüme şahidim” sözleriyle @rgemas sisteminin faydalarının altını çizen Gülce Tekstil Genel Müdürü Cemal Aysel, sistemi kullanan orta ölçekli konfeksiyon üreticilerinin en iyi örneklerinden biri.

@rgemas ile hızlı ve kolay karar alabiliyoruz

Hızlı ve kolay karar almalarını @rgemas sistemi ile sağladıklarını ifade eden Aysel ‘klasik sistem ile yeni sistem aynı kulvar değil. Nasıl anlatacağımı bilmiyorum ama aynı şeyi konuşmuyoruz’ dedi.

@rgemas sistemi ile çalışanlarımıza prim veriyoruz

Belli bir verim ve kalitenin üstünde olan çalışanlarını prim ile ödüllendirdiklerini anlatan Aysel, bunun da verimlilik ve kalitenin artmasında önemli bir etken olduğunu söyledi.

Müşterimize doğru termin verebiliyoruz

Terminler konusunda da müşterilerine net dönüş yaptıklarını söyleyen Aysel “Acaba, fakat, ama, lakin, şimdi, şöyle, böyle demiyorsunuz. Net konuşuyorsunuz. Bu saate kadar iş 1500 tane, 1300 tane, 1200 tane. Akşama kadar da şu kadar çıkabilir diyebiliyorsunuz. Öngörü burada tahmini değil bir veriye dayanarak oluyor” dedi.

@rgemas’ı tavsiye ediyorum

@rgemas’ın vizyon anlamında kendilerine çok şey kattığını dile getiren Aysel “@rgemas’ı 3 senedir kullanıyorum, tavsiye de ediyorum. Bu sektör yapılabilir sürdürülebilir olsun istiyorsak, mutlaka ve mutlaka farklı olmalıyız. Farklı yapmalıyız. Mutlaka bir şeyleri değiştirmeliyiz, dünkü düşüncemizden kurtulmalıyız. Ben bu sektörde bu işi yapan işletmeci arkadaşlarıma bunu tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.

Akdeniz bölgesinin en büyük ihracatçılarından biri olan Uğur Tekstil’in yıllık üretim kapasitesi 7 milyon. Ağırlıklı olarak kadın üst ve alt grup dokuma ürünleri üreten Uğur Tekstil’in en büyük müşterisi Inditex. Üretim alanları Adana Mersin serbest bölgesi olan aynı zamanda Urfa’da da 20 bin m2 lik fabrikaları ile üretime devam eden Uğur Tekstil’in çalışan sayısı ise 440.

Akın Şimşek -Uğur Tekstil Genel Müdürü

Tekstil sektöründe 32 yıldır profesyonel yöneticilik yapan Akın Şimşek, @rgemas’ı tercih etme nedenlerini ‘öncelikle biz teknolojik alt yapısı güçlü bir firma aradık. İkincisi ise üretim felsefesi. @rgemas benim yıllardır takip ettiğim bir üretim yönetim sistemi. Sadece bir yazılım değil, arkasında üretim yönetim felsefesini sürekli güncelleyerek bunu yazılıma aktaran önemli bir know – how ı var. Biz bu know – how ı da transfer etmek istedik” sözleriyle dile getirdi.

@rgemas mühendislik yazılımı

Türkiye’nin tekstil sektöründe öncü firma ve yöneticilere sahip olduğunu dile getiren Şimşek’in altını çizdiği diğer bir konu ise fabrikalarını mühendisler aracılığı ile yönetmek istemeleri. Şimşek ‘@rgemas bir mühendislik yazılımı. Ve mühendislerimize çok önemli bir araç vermiş oluyoruz @rgemas sayesinde’ diye konuştu.

Otomatik bant kurulumu;

@rgemas’ın otomatik bant kurulum modülü olan atama optimizasyonunun kendilerini heyecanlandığı vurgulayan Şimşek “yapay zeka bağlantılı bir çalışma. Daha önce pek düşünmediğimiz yeni bir olguyu getirmesi bizim için çok önemli.  Zaten projenin başında koyduğumuz bir modüldü. @rgemas ile ilgilenen her işletmenin de alması gereken bir modül olduğunu düşünüyorum” dedi.

@rgemas’ı tavsiye ederiz

@rgemas’ı tavsiye eder misiniz sorusuna ise deneyimli yönetici Şimşek, ‘Tabi ederiz 30 yıldır ediyoruz. Etmeye de devam edeceğiz’ sözleri ile düşüncelerini ifade etti.

Ünlü Tekstil İstanbul’da iki lokasyonda toplam 1300 kişinin çalıştığı H&M’in brendleri, ‘COS’, ‘Other Stories’, ‘Arket’ in yanısıra ‘Lacoste’ ‘Tommy Hilfiger’, ‘Hallhuber’ Ivy&oak, İngiltere’den Boden, Reiss, The White Company gibi Avrupa’nın önemli müşterilerine üretim yapan Türkiye’nin de önde gelen kadın giyim firmalarından.

Oğuz Açıkgöz – Ünlü Tekstil Genel Müdürü

Sektörümüz için bir şans

10 yıldır üretim yönetim sistemi olarak @rgemas’ı kullanın Ünlü Tekstil Genel Müdürü Oğuz Açıkgöz  “Ben aslında bakarsanız ilk @rgeMAS ile konuşmaya başladığım zaman hep bunu söylemişimdir. Olması gereken buydu. Hani bir şeyi beklersiniz ya, olmasını dilersiniz ya nihayet geldi demişimdir. Açıkçası sektörümüz için de aynı zamanda bir şans olduğunu düşünüyorum. O yüzden de kuşkusuz @rgemas’ı tavsiye etmek bir yana tamamen kullanılması gerektiğini de düşünüyorum” dedi.

@rgemas izlenebilirlik sağlamakta

Açıkgöz sözlerine şu şekilde devam etti. “Arge Bilişim’in geliştirmiş olduğu @rgemas sistemi ile üretimimizde verimlilik, kalite, kayıp zaman gibi üretim ile ilgili bütün verileri sistem üzerinde takip edebilmekteyiz. Ürünler tek tek akış yerine bundle (demet)  ile yürütülerek aynı zamanda ürün izlenebilirliği de sağlanmaktayız. Yıkama talimatı ile birlikte ürüne dikelen karekod, ürün nihayi tüketiciye ulaştığı zaman bile geriye dönük izlenebilirlik sağlanmaktayız”

Arge Bilişim’in geliştirmiş olduğu @rgeMAS’ın modülü olan ‘atama optimizasyonu’ nu bir “devrim” olarak niteleyen Oğuz Açıkgöz ” Bu optimizasyon sayesinde biz bir modele ait kıstasları sisteme girdiğimiz anda bize sistem bu modelin hangi bantta ve kimlerle yapılabilir olduğunu en iyi şekilde verecek” dedi.

Veri olmadan işletme yönetmek imkansız

Veri olmadan işletmeleri yönetmenin imkansız olduğuna vurgu yapan Açıkgöz, ‘Yani biz sisteme -@rgemas’a o kadar alıştık ki, inanın sistemin olmadığını hayal etmek bile gerçekten çok zor.  Ama ilk söyleyeceğim şey sanki sudan çıkmış balığa döneriz” dedi.

Sinan Çalışır – Ünlü Tekstil Üretim, Planlama ve Kontrol Müdürü

11 yıldır Endüstri 4.0’ı firmamızda kullanıyoruz.

Endüstri 4.0’ın yeni bir kavram olduğunu dile getiren Çalışır, “çok rahatlıkla söyleyebilirim ki, @rgemas ile birlikte başından beri yani 11 yıldır içerideki dataları toplayarak ve bu dataları değerlendirerek zaten endüstri 4.0’ı kullanıyorduk” dedi.

Veri ile yönetim;

Günümüzde datalarla yönetimin çok önemli olduğunu vurgulayan Çalışır “Bu datalar da toplanırken yine aynı şekildi güvenilir bir sistem tarafından toplanması gerekiyor. @rgeMAS’tan çok çeşitli ve güvenilir raporlar alıyoruz. Verimsizlik noktalarını tespit etme konusunda da çok büyük kazançlara sahip olduk” dedi.

Kalite

Kalite güvence sistemlerini anlattıkları zaman müşterilerinin gerçekten çok büyük hayranlıkla karşıladıklarının altını çizen Çalışır, “Kalite bizim için rastlantısal bir sonuç değildir” dedi

 Atama optimizasyonu;

Tekstilde en önemli noktanın doğru kişiye doğru operasyon vermek olduğunu vurgulayan Çalışır, “Atama optimizasyonu ile şunu çok rahat bir şekilde söyleyebilirim ki; artık tekstilin geleceğinde doğru operasyonu doğru kişiye atama konusunda mutlaka veriler söz konusu olacak. Bu verileri doğru bir şekilde değerlendiren firmalar kazanmış olacak. Bunu da @rgemas’ın çok iyi bir şekilde sağladığına inanıyorum” diye konuştu

Pirim Sistemi;

Verimlilik arttırmanın en etkilisi ve hakkaniyetli yönteminin prim sistemi olduğunu belirten Çalışır, “Çalışan kişiler verimli oldukları zaman yaptıkları katkı nispetinde ücret alabilirlerse hem işlerine aidiyetleri artmış oluyor hem her zaman içeride belli bir verimliliğe sahip olabiliyorsunuz” şeklinde konuştu

Ürün izlenebilirliğini sağlayabiliyoruz.  

Ürün izlenebilirliğinin planlama da çok önemli olduğuna dikkat çeken Çalışır “üretimde bundle sisteminin yanı sıra finish kısmında da son ütü, kalite kontrol ve diğer ürünleri tek tek takip ettiğimiz bir karekod sistemimiz var. Ve ürünlerin tek tek izlenebilirliğini sağlıyoruz” dedi.

@rgeMAS’ı tavsiye ediyorum

@rgeMAS’ı bütün işletmelere tavsiye ettiğini dile getiren Çalışır, “günümüzde artık ne yazık ki üretim sahasında ne de diğer tüm işletme alanlarının tamamında veri olmadan bir üretim yapmak mümkün değil. O yüzden bu verileri bize en doğru şekilde sağlayan @rgemas’a teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek sözlerini bitirdi.

Hasan Gür – Ünlü Tekstil Arnavutköy İmalat Müdürü

@rgeMAS sistemi yöneticilerin işini kolaylaştırıyor

33 yıldır tekstil sektöründe olduğunu ifade eden Ünlü Tekstil Arnavutköy İmalat Müdürü Hasan Gür, “@rgemas sistemi ile uzun yıllardan beri çalışıyorum. Özellikle yöneticilerin işini çok rahatlatan bir sistem Çok artısını gördüm. Herkese tavsiye edebilirim.” diyerek sistemin önemini vurguladı.

Sepet (bundle) sistemi

Sepet sistemi ile imalatla ilgili her şeyin takip edilebildiğinin altını çizen Gür, ”verimliliği, adeti, kaliteyi çok daha rahat takip edebiliyorsunuz. Klasik sistemde olsa bunları görme şansın neredeyse yok. Dar boğazı göremezsiniz. Sepet sisteminde ise sepetten, makinecinin önündeki cihazdan hem de raporlardan bunu rahatlıkla görebiliyorsunuz” dedi.

Bundle sistemi ile darboğazı yönetmek kolay

Tekstilde her bir operasyonun süresinin birbirinden farklı olduğunu ve bu nedenle hat dengesi yapmanın zor olduğunu söyleyen Gür, “Bir elemana 0.3 dk iş veriyorsunuz, ondan sonrakine de 1 dk veriyorsunuz, bir öncekine de 2 dk veriyorsunuz. 2 dk iş yapan birinin 0,3 dk iş yapan birine yetişmesi mümkün değil. Bu bir darboğazdır. Bu darboğazı da hem sistemden hem de sepetlerden görebiliyoruz.  Sepet sisteminin en önemli özelliği darboğazları görebilmemizi ve çözmemizi sağlıyor” diye konuştu.

Hatayı erken görebiliyoruz

Sepet sistemi ile hatanın bant sonuna ulaşmadan yakaladıklarını ifade eden Gür “Proses (in-line) kalite kontrolde her sepette 7 adede bakıyoruz. Bir sepette 20 tane oluyor. En fazla 20 tanede hata yapılabilir. Klasik sistemde ise 200 tane hatalı ürün bant sonuna kadar gidebilir. Bunun bile yakalanacağını düşünmüyorum. Sepet sistemi ile birlikte @rgemas sisteminin en önemli özelliği hatayı erken görüp erken müdahale ederek bant sonuna alışmasını engelliyorsunuz” dedi.

Hatayı kimin yaptığını görebiliyoruz.

Bant sonu kalite kontrollerle de hatayı kimin yaptığı bilgisine çok rahatlıkla ulaştıklarını söyleyen Gür, “Hatayı kim yaptı diye didik didik aramamıza gerek yok. Anında müdahale edebiliyor” diye konuştu.

Prim sistemi

Sistemin olmazsa olmazının prim sistemi olduğunun altını çizen Gür “prim insanları motive eden ve çalışanlar için ekstra gelir demektir. Uzun yıllardır ben bu sistemde çalışıyorum. Bant şefliğini, kat müdürlüğünü, şimdi imalat müdürlüğü yapıyorum. Bunların her aşamasında prim sisteminin etkisinin çok önemli olduğunu gördüm” dedi.