ARGE BİLİŞİM

 

Kurucuları kariyerlerine 1999 yılında ar-ge mühendisleri olarak başladı.

 

Üretim sektöründe, ‘geliştirici sistemler kurma, verimlilik artırma ve kaliteyi iyileştirme’ fikirleri olan projelerini hayata geçirmek üzere 2002 yılında  ARGE BİLİŞİM LTD’yi kurdular.

 

ARGE BİLİŞM ilk olarak, @rge MAS sisteminin ilk üç yazılım modülü olan ‘iş planı geliştirme’, ‘verimlilik ölçme’, ‘prim sistemi uygulama’ ve @rge NVTT veri toplama terminalini geliştirdi. ARGE BİLİŞİM’ emek yoğun sektörler için geliştirdiği bu sistem ile 2002 yılında “INTERPRO BİLİŞİM ÖDÜLÜ”nü alarak kuruluşunu taçlandırdı. Yine aynı proje ile TÜBİTAK, TTGV ve KOSGEB desteklerinin tamamını en yüksek yüzde ile almaya hak kazandı.

 

Buhar makinesinin, elektriğin ve bilişim teknolojilerinin kullanımı ile ilk üç jenerasyonu geride bırakan dünya, üretim sektöründü robot ve bilgi kullanımını  “ENDÜSTRİ 4.0” olarak kavramsallaştırdı. Bu bağlamda ARGE BİLİŞİM  1999 yılından itibaren ENDÜSTRİ 4.0’ın fasıllarından veri toplama projeleri geliştiren, uygulayan ve ihraç eden öncü kuruluşlardandır.

 

Fabrikalarda kurduğu sistemlerle verimliliği ve kaliteyi arttırmayı kendine iş edinen ARGE BİLİŞİM amacına uygun olarak geliştirdiği donanım ve yazılım hizmeti sunmaktadır. Bunların yanısıra, üretim konusunda uzmanlaşmış ekibiyle, firmaların verimlilik ve kalitesini arttırmak için ihtiyaç duyduğu  danışmanlık hizmeti de vermektedir.

 

@rge SDT ve @rge Rover markalarıyla sunulan veri toplama donanımları, barkod, RFID, makinelerden sayısal, analog veriler toplayabilir. Toplanan bu veriler, @rge MAS/CMAS/TRACE yazılımları tarafından kullanılarak gerçek zamanda operatör ve makine bazlı verimlilik, makine OEE‘leri kalite vb. ölçülebilir. Bu yazılımlar aynı zamanda işlev artırıcı, tamamlayıcı ve teşvik edici modüller içermektedir. @rge MRP yazılımları ürün ağacı, satın alma, izlenebilirlik, stok, üretim, sevkiyat, satış, maliyet gibi modüller içermektedir. Veri toplama sayesinde de real-time çalışmaktadır.

 

ARGE BİLİŞİM’in danışmanlık hizmeti şu ana konulardan oluşmaktadır;

 

1-Üretim mühendisliği biriminin kurulması.

2.Uygun lay-out tasarımı.

3-Malzeme yolunun kısaltılması, taşıma işlerinin kolaylaştırılması.

4-İzlenebilirlik ve ölçülebilirlik.

5-Bant ve hatların tasarımı.

6-İn-direkt personel sayısının düşürülmesi.

7-Operasyonların standartlaştırılması,

8-Ergonomi çalışmaları.

9-Aparat tasarımı.

10-Kayıp sürelerin azaltılması, operasyon standart sürü ölçülmesi, verimlilik.

11-OEE ve kalitenin geliştirilmesi,

12-Anahtar raporların okunması, raporlara göre aksiyon planlarının belirlenmesi ve gerçekleştirilmesi.

13-Prim sistemlerinin kurulması,

14-Prosese özel araştırma-geliştirme faaliyetleri ve bu konularda mühendislik,

15-İlgili birimlerin eğitilmesi.

 

ARGE BİLİŞİM her bir fabrikayı proje olarak tanımlayarak fabrikaya özel üretim felsefesi geliştirir ve aşılar. Yazılım, donanım, danışmanlık ve diğer yardımcı ürünleri ile fabrikanın verim ve kalitesini geliştirir. İşletmede, proje esnasında kurduğu mühendislik ekibine verdiği eğitimlerle, proje sonlandıktan sonra da fabrikanın bu gelişiminin devam etmesi sağlar.