Ustaların Gözüyle @rgeMAS Sistemi

Sebur Candemir – Görkem Giyim Bant Ustası

Kendinizi ve yaptığınız işi kısaca tanıtır mısınız? 

Ben Sebur Candemir. Görkem Giyim’de usta başı olarak çalışıyorum. 

Kısa bir süre önce @rgeMAS sistemine geçtiniz. Özellikle bundle (araba) sistemi kurulurken kafanızda soru işaretleri oluştu mu?  

Evet kafamda soru işaretleri oluştu. Nasıl olacak bu araba sistemi diye merak ediyordum. Çünkü ben 24 yıldır bu işi yapıyorum ve böyle bir sistem ile çalışmadığım için şüphelerim vardı. Ama araba sistemi ile çalışmaya başlayınca bayağı değişiklikler oldu. 

Eskiden ürün yürüyüşü nasıldı. Bundle (araba) sisteminde ürün nasıl yürüyor? 

Önceden bant kurduğum zaman örneğin gömlek bandı kuruyorsam, kolu, yakayı, pat gruplarını ve manşeti ayrı ayrı kurardım. Yani bir bandın içinde 5-6 tane ayrı operasyon oluyordu. Bantta çok beklemeler oluyordu. Abartmadan söylüyorum bazı ağır modellerde iki gün iş çıkarmadığım zamanlar oluyordu. Ama @rgeMAS sisteminden sonra, eski model banttan çıktıktan sonra arkasından yeni ürünü çıkarabiliyorum.  Bazen hiç zaman bile kaybetmiyoruz. Öyle bir şey oluyor ki arka arkaya olan her iki model de sırası ile hemen çıkıyor. 

Bundle sistemini nasıl oluşturuyorsunuz?  

Bir arabanın içine bir ürünü oluşturan bütün parçalarını koyuyoruz. Bu ürüne göre değişen belli adetlerde oluyor. Ben de ona göre bandını kuruyorum ve bant girişi tek bir yerde oluyor. 

Örneğin bantta ütücüm boşa düşmüşse, yaka, manşet ya da başka bir iş verebiliyorum. Hangi iş uygun ise boşa düşen ütücüye onu veriyorum. Bant içerisinde boşa düşen makineci varsa da ona uygun iş veriyorum.

Önceden manşet eşleme, kol eşleme, yaka eşleme ve kuşak eşleme gibi operasyonlara birer operatör ayırıyordum. Ama şimdi öyle değil bir ürünün bütün parçaları arabanın içinde. Arabanın içinde 15 tane ürün varsa (ürünün bütün parçaları) alıp takıyor. Şimdi eşleme için kimseyi kullanmıyorum. Ürün eşleme için kullandığım 6-7 kişi boşa çıktı ve bu kişileri makineye oturttuk. 

Darboğaz yönetimi konusunda nasıl bir faydası oldu? 

Darboğazları artık daha rahat anında görebiliyoruz. Hemen oraya müdahale ediyoruz. Örneğin bekleyen operatöre hemen başka iş verebiliyoruz. Tarif edip yaptırıp o darboğazı açabiliyorum. 

Yarım adam kullanımı kolay oluyor mu? Nasıl yapıyorsunuz? 

Çok kolay oluyor. Örneğin yakaya bir operatör vermişim. Operatör, benim 1 saatte yapar diye tahmin ettiğim işini 45 dakikada bitiriyor. Bu operatörün 15 dakikası boş geçeceği için bu kişiye 15 dakika iş verebiliyorum. @rgeMAS sistemi olmadığı zaman ben o kişiye iş veremiyordum. Kaldırıp uzak bir noktaya götürüyordum. Şimdi operatöre şöyle diyorum “15 dakika boş zamanın var. Her saat 15 dakikalık kendi işinin dışında şu işi yap” diyorum. Zaten operatörün hangi işi yaptığı sistemden de belli. Sistem doğru veriyor. Bu anlamda çok düzgün bir sistem. 9 saat çalışıyorsa kendi işinin dışında 9 araba da (bundle) ek bir iş yapmış oluyor. 1.5 kişiyi o nedenle bu sistemde çok rahatlıkla kullanıyorum. 

Joker eleman yetiştirebiliyor musunuz? 

Evet yetiştirebiliyoruz. Örneğin bugün ilk defa kot pantolon bandı kurdum. Yıkamaya giden 105 tane pantolon için onay alamıyorum. Şu anda benim başında bulunduğum bantta 80 kişi çalışıyor. Ben bu kot pantolonu 80 kişi ile dikmem gerekirken 25 kişi ile dikebildim. Öbür modelim bantta dikilmeye devam ediyor. Bandın içinde kişilere 2’şer 3’er farklı iş verdim. Yıkamaya iş göndererek hem işimi garantiye aldım hem de bandım boşa düşmedi. 

İş yetiştirmek için @rgeMAS’tan önce mi sonra mı daha çok makineye oturuyorsunuz? 

@rgeMAS sistemi geldikten sonra makineye iş yapmak için hiç oturmuyorum diyebilirim. Önceden iş yetiştirmek için makinede çalışıyordum. 

@rgeMAS sistemi kurulduktan sonra parça eşleştirme ve parça kaybolma sorunu yaşıyor musunuz? 

Hayır kesinlikle yaşamıyoruz. Zaten ürünün bütün parçaları arabanın içinde.

Ürün taşımak için aracı kullanıyor musunuz? 

Sistem olmadan önce bunları mecburen yapıyordum. Özellikle eşleme için. Ama şu anda bütün malzeme arabanın içinde olduğu için yapmıyorum. Ve operatör dolu dolu çalışıyor. Biraz önce de 15 dakikalık boşluklardan bahsettim.  O boşlukları doldurabiliyoruz. 

@rgeMAS sisteminde kaliteyi nasıl takip ediyorsunuz? 

Arada proses kontrolcüler var. Arabada yapılan ürünlere bakıyor. Hata varsa bize bildiriyor ve hemen müdahale ediyoruz. Kontrolü daha rahat sağlayabiliyoruz. 

@rgeMAS’ın özellikle hangi raporlarını kullanıyorsunuz? 

Özellikle verimlilik raporlarını takip ediyoruz. Operatörlerden süre alıyoruz. Örneğin saatte 60 tane manşet takabiliyor. Özellikle verimliliği takip ediyoruz? Öncesinden de bahsettiğim gibi operatörün saat başı 15 dakika boşluğu oluyorsa, ‘iş bekleme barkodunu’ okutarak iş beklediğini iletiyor. Ve bizde ona başka iş veriyoruz ve böylelikle verimliliği yükseltiyoruz. 

@rgeMAS’ı tavsiye eder misiniz? 

Evet tavsiye ederim. 

Eklemek istediğiniz bir şey var mı? 

Ben bu sisteme başlamadan önce gerçekten sisteme karşı önyargılıydım.  Nasıl olacak diye kafamda soru işaretleri vardı. Boşuna endişelenmişim. Benim bant yardımcılarım var. @rgeMAS sisteminden önce yardımcılarım malzeme getirmek için biri depoya diğeri kesime giderdi. Etiket, ip gibi eksik malzemeleri getirmek için. Ama bu sistem ile birlikte malzeme taşıma işi kalktı. Her şey arabanın içinde etiket de, talimatta, karekod da yani ürünün bütün malzemeleri arabanın içinde. Ne yapacağını bildiği için de gerekli olan malzemeyi alıp kullanıyor. Biz bant şefleri olarak bandın içinde daha çok zaman harcıyoruz. 

İlginizi Çekebilir: İmalat Müdürleri Gözünden @rgeMAS Sistemi