Ünlü Tekstil @rgeMAS MES ( Üretim Yönetim Sistemi ) Projesi Başarı Öyküsü

uretimtonetimi

Kısaca firmanızı ve kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Oğuz Açıkgöz, Ünlü Tekstil‘in Genel Müdürüyüm. 28 yıldır Ünlü Tekstil’de çalışıyorum, 18 yıldır da firmamızın genel müdürlüğünü yapmaktayım. 

Ünlü Tekstil bayan dış giyim ürünleri üreten bir firmadır. Kaban, ceket, pantolon, bluz elbise gibi her türlü bayan dış giyim ürünlerinin üretimini gerçekleştirip yurt dışı pazarına ihraç ediyoruz.

yerlesimplani

İki lokasyonda yaklaşık 1300 çalışanı olan bir firmasınız, maliyetleri düşündüğümüz zaman özellikle de İstanbul’da bu büyüklükte başka bir tekstil firması yok. Bunu nasıl başarıyorsunuz?

Evet bu çok doğru bir tespit. İstanbul’da maliyetler artıyor ve  buna katılmamak mümkün değil. Dediğiniz gibi bizde iki lokasyon var. Sancaktepe’deki lokasyonumuzda 1000’e yakın, Arnavutköy’de de 300’e yakın çalışanımız var. Toplamda 1300 kişiyiz. Daha önce değindiğimiz gibi İstanbul’da maliyet artışından kaynaklanan dezavantajımızı, verimlikleri çok sıkı takip ederek absorbe etmeye çalışıyoruz. Buradaki en büyük güç çalışanlarımızdan aldığımız verimlilik. Bunu özellikle belirtmek istiyorum. 

Peki müşterileriniz kimlerdir? Müşterilerinizdeki tedarikçi konumunuz hakkında da bilgi verir misiniz?

Müşterilerimiz H&M‘in brendleri dediğimiz; ‘COS‘, ‘Other stories’, ‘Arket‘, ‘Lacoste‘ ‘Tommy Hilfiger‘, ‘Hallhuber‘ ‘Ivy&oak’, İngiltere’den Boden, Reiss,The White Company  gibi müşterilerimiz var. Tamamı Avrupa‘nın ünlü müşterileri ünlü brendleri diyebiliriz.  

Üretim yönetimi hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Üretim yönetimini nasıl icra ediyorsunuz?

mesyazilim

Biraz önce belirttiğim gibi in-house üretim çok fazla. Kendi bünyemizde üretim yapıyoruz. Sancaktepe’de 15 bandımız, Arnavutköy’de de 4 bandımız toplamda ise 19 bandımız mevcut. Her iki lokasyonda da tamamen veriye dayalı bir üretim yönetimi yapıyoruz. Veri topluyoruz çünkü veri madenciliği bizim sistemlerde çok önemli. Bu verileri toplayıp analiz ederek gerek dar boğazları gerekse kaybettiğimiz zamanları tespit ederek üretimi takip ediyoruz. Bizdeki üretim sisteminin esas temelinde verimlilik takip sistemi bulunuyor.

Sizin fabrika olarak en önemli yeteneklerinizden biri de aynı bantlarda farklı üretim yapıyor olmanız. Yani pantolon, ceket, etek yapıyorsunuz. Bu bir tekstil sektörü için icrası zor bir durum. Bunu nasıl başarıyorsunuz?

kanban

Evet bu önemli bir tespit. Doğrusu biz buna çok önemli yatırımlar yaptık. 20 yıl öncesinden sistemimizi dönüştürdük.  Dediğiniz gibi bizim sektörümüzde üretimde çeşitlilik çok zordur. Genelde firmalar tek tip üründe yoğunlaşırlar. Biz ise tüm bantlarımızda her türlü bayan dış giyim malzemesi üretebiliyoruz. Buradaki temel ölçüt bizim yıllar öncesinden kurmuş olduğumuz sistemdir doğrusu. Biz üretim aşamalarını burada bundle sistemini ile takip ediyoruz. İşleri bölerek bantlara koyuyoruz ve bu sistem de bize doğru yönetim ve ilerleme sağlıyor. Tabii buradaki zihniyet değişikliği çok önemli. Bizim bantlardaki çalışan arkadaşlarımıza özellikle söylediğimiz konu, kendilerinin artık bir terzi olmadığı, bir operatör oldukları ve önüne gelen operasyonun modelinin ne olduğuna bakmaksızın yapmaları ile ilgili. Bu dönüşümü gerçekleştirdik. Arkadaşlarımız da buna çabuk uyum sağladılar ve sadece yaptıkları operasyona bakarak işlerini en güzel şekilde gerçekleştirmeye çalışıyorlar.

Üretim yönetim sistemi olarak @rgeMAS’ı kullanıyorsunuz. Bu sistemi kaç yıldır kullanıyorsunuz? Nasıl bir sistemdir. Size hangi verileri sağlıyor. 

Evet biz @rgeMAS’ı kullanmadan önce sistemimizdeki verileri manuel olarak topluyorduk. Ayrıca online olarak da alamıyorduk. Neticede veriler 24 ile 36 saat gecikmeli olarak geliyordu. Tabi bu durum bize ciddi bir zaman kaybı yaşatıyordu. Sorunları eş zamanlı tespit edemiyorduk. @rgeMAS sistemine 10 yıl önce geçtik. O günden bugüne ise birçok birimde ve farklı alanlarda verileri @rgeMAS sistemi ile topluyoruz. Kalite, verimlilik ve kayıp zaman ölçümleri başta olmak üzere; izlenebilirlik, makine bakım, planlama, terminlerin takibi gibi hemen hemen her noktada verilerimizi anlık olarak @rgeMAS sistemi ile topluyoruz.  

@rgeMAS sistemi ile birlikte birçok rapor alıyorsunuz. Verimlilik, kalite, kayıp zaman gibi raporlar da alıyorsunuz. Bu raporları hangi alanlarda , nasıl kullanıyorsunuz?

uretimyonetimsistemi

Doğrusu bu raporlar bizim toplantılarımızın baş tacı diyebilirim. Biz her sabah üretimle ilgili toplantılar yaparız. Kaç adet üretim olduğuna, bantlarımızın verimine, bantlardaki ürünün kalitesine, in-line kalite raporlarına, bant sonu kalite raporlarına, kalite kontrolden çıkan işlerin kalite raporlarına bakıyoruz. Bu raporların tamamını bize @rgeMAS sistemi sağlıyor. Zaten toplantılarımızdaki esas amaç da elde ettiğimiz bu raporların değerlendirilmesidir.  

Çalışanlarla ilgili elinizde raporların-verilerin bulunmasının yönetim açısından size sağladığı kolaylıklar nelerdir ?

primsistemi

Aslında tüm sektörlerde olduğu gibi bizde de veri yönetim sistemi kurulumunda bazı zorluklar yaşandı. Çalışanlar yeni sistemlere uyum sağlamada zorlanabiliyorlar. Bizde de bu durum oldu. Daha sonrasında ise bizden daha fazla sisteme sarıldılar. Nedeni ise verimlilik ve kalite açısından daha objektif bir değerlendirme sunması. Buda çalışanların performanslarının değerlendirilmesinde daha objektif veriler sunulması anlamına geliyor. Bu gerçekten çok önemli. Bu sistemin içine biz prim sistemini de dahil ettik. Bu sayede çalışanlar işlerine biz yöneticilerden daha fazla sarılıyorlar.  Bir diğer önemli nokta da şu ki; siz çalışanların değerlendirilmesini herhangi bir kişiye bağlı kalmadan objektif kriterlerle yapabiliyorsunuz. Yani sistemden herhangi bir çalışan ile ilgili kalite ve verimliliğinin durumunu hem bugüne hem geçmişe dair verilerle kıyaslayarak yapabiliyorsunuz. Hem kalite hem de verimlilik ile ilgili bir değerlendirme oluyor bu şekilde. Çalışanlarla ilgili çok sağlıklı bir değerlendirme yapma imkanıveriyor bize. Aynı zamanda adil ücretlendirmenin de özellikle üretimde çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Çalışanların en çok dikkat ettiği hususlardan birisidir adil ücretlendirme. Dolayısıyla sistemden objektif veri aldığınız zaman çalışanlarımızı kalite ve verimlilik aşamalarına göre adil bir şekilde  ücretlendirebiliyorsunuz.  Bu da üretimde huzur ve barış ortamın oluşmasını sağlıyor.

Biraz önce ifade ettiğiniz gibi üretimde klasik yöntemlerden farklı olarak bundle sistemi kullanıyorsunuz. Bu sistemden biraz bahsedebilir misiniz? Avantajlarını söyleyebilir misiniz?

Bundle sistemi benim gözümde olması gereken bir sistem. Biz 20 yıldır bu sistemi kullanıyoruz. Eski sistemi ise  kapalı devre bir sistem olarak tanımlıyorum. Kapalı devreden kastım ölçülemez olmasıdır. Bundle sistemi olmadığı zaman  üretimi  takip etme şansınız yoktur. Bundle sistemi de ise bir ürünün tüm hareketlerini takip edebilirsiniz.      

yalinuretim

Kapalı devre sistemlerde en fazla  banttan gelecek bir subjektif bilgiye inanabilirsiniz ama bundle sistemi sayesinde  modelin bütün operasyonlarını yakından izleyebilirsiniz. Mesela biz her operasyona bir süre belirliyoruz. Bu işlem sayesinde ise 20’lik herhangi bir bundle tamamlandığı anda verilerini de alıyoruz. Dolayısıyla anında ilgili modelin verimi ve kalitesini takip edebiliyoruz. Gidişatı anında görerek, müdahale edebiliyoruz. Peki bu bize ne sağlıyor? Öncelikle üretim aşamasındaki dar boğazları tespit ederek önlemini alabiliyoruz.  Bir gecikme olacak mı olmayacak mı,  bir kayıp zamanımız var mı? Bunları görmemizi ve gerekli tedbirleri almamızı sağlıyor.  

Peki bu bize ne sağlıyor? 

Öncelikle üretim aşamasındaki dar boğazları tespit ederek önlemini alabiliyoruz.  Bir gecikme olacak mı olmayacak mı,  bir kayıp zamanımız var mı? Bunları görmemizi ve gerekli tedbirleri almamızı sağlıyor. 

malzemegerksininplanı

Örneğin daha bu sabah çok net bir şekilde bu sistemin verileri ile çok önemli bir tespit yaptık. Bir modelin durumu tartışmalıydı. Arkadaşlardan bunun yetişip yetişmeyeceğini görmek için hemen şunu istedim. Çok basit bir şekilde sistemden bu modelin şu ana kadar kaç operasyonu var? Operasyon çarpı adedi, örneğin;  100 bin adet operasyonu varsa hemen sistemden gerekli verileri bulduk. Şu ana kadar kaç bin operasyonu yapılmış? Sonuçta 70 bin operasyon yapılmış. Bunun yüzde kaçının tamamlandığını görüyoruz ve pazartesi günü yüklemeye yetişecek mi yetişmeyecek mi bunu tespit edebiliyoruz. Bize bunu @rgeMAS bundle sistemi ile çok net verilerle sağlayabiliyor.

Bundle sistemi ile ilgili bize sıkça gelen bir soru var. Bundleı kalkıp çalışanın alması çok ciddi bir zaman kaybıymış gibi gözüküyor. Siz bütün bu saydığınız faydalarla karşılaştırdığınızda bununla ilgili ne söylemek istersiniz. 

Burada esas olan zaten bundlelar zaten hemen bandın içerisinde yer alıyor. Eğer bant hattını doğru bir şekilde kurguladığınız zaman o bandın çok güzel bir akışı olacaktır. Sepet uzak bir noktada olmayacak, hemen çalışanın yanında olacaktır. Ayrıca burada kaybedilen zamanın elde edilen verimle kıyaslandığında çok değersiz olduğu çok açık. Biz bundle sistemine geçtikten sonra ve sistemi verilerle takip ettikten sonra gördük ki, eski sistemdeki kayıp zamanlarımız bu sepetin alma ve bırakma süresinin çok çok çok ötesindeymiş. Bu görüldüğü zaman bunun çok kıymetsiz olduğu yani sepeti alma verme sürelerinin çok kıymetsiz olduğu ortaya çıkacaktır.

Kalite kontrol ve kalite güvence sisteminiz nasıldır? Müşterileriniz kalite kontrol ve kalite güvence sisteminiz hakkında ne düşünüyor. 

kalite

Ben kalite ve kalite güvencede esas olanın bir sistem olduğunu düşünüyorum. Ünlü Tekstil’in yıllardır birçok müşterisi oldu. Benim tecrübelerime göre ve özellikle Avrupalı müşterilerin ilk etapta gelip baktığı şey sizin kalite sisteminizdir. Yani kaliteyi nasıl yönettiğinizdir. Verilerle icra ettiğimiz kalite sistemini anlattığımız zaman bu sisteme güveniyorlar inanıyorlar. Yani şunu söylemeye çalışıyorum. Kalite sisteminin olması en önemli unsur onlar için. Bir sistem olduğu zaman buradan bir kaliteli işler çıkacağını ve bir sorun olsa bile bunun en kısa sürede çözülebileceğini görüyorlar.  Bizler kalite ve kalite güvence sisteminin tamamını verilerle @rgeMAS sistemi üzerinden gerçeklestirebiliyoruz. İn-line kontrolü de yine veri toplayarak yapıyoruz. Bant sonu kontrolü de veri toplayarak yapıyoruz. Kalite kontrolü de veri toplayarak yapıyoruz. Final kontrollerinde yine veri toplayarak yapıyoruz. Yine ortaya çıkan sorunlarla ilgili gerekli müdahalemizi yaparak ilerliyoruz. Bu sistemi müşterilerimize anlattığımız zaman, gördükleri zaman doğrusu beğeniyorlar. Burada önemli olan hatanın çıkması değil. Önemli olan burada hata ile ilgili verileri toplayıp toplayamadığınızdır. Bunlarla ilgili önlemler alabiliyor musunuz? Bunları rapor haline getirebiliyor musunuz? Bu hataları takip edebiliyor musunuz ve bir daha gerçekleşmemesi adına gerekli önlemleri alabiliyor musunuz? Burada önemli olan bu. Bunu da @rgeMAS sayesinde yapabiliyoruz.

@rgeMAS’ın geliştirmiş olduğu son modüller arasında ‘hat dengeleme optimizasyonu’ yer alıyor. Biraz da üretimin geleceğini düşünerek bu konu hakkında ne söylersiniz. 

yalinuretim

Ben bunun son derece önemli olduğunu düşünüyorum ve bu sistemin önemli bir parçası hatta tamamlayıcısı olduğunu düşünüyorum. Peki Neden? Çünkü biz her anlamda verimlilik ve kalite ile ilgili de dataları topluyoruz. O zaman geriye bir tek bir şey kalıyor. Bu verimliliğe ve datalara göre bandı kurmak. Bu modül sayesinde en iyi verimi alabileceğimiz, bandı oluşturamaz mıyız? Tabi ki oluşturabiliriz. Çünkü data var elimizde. Neticede planlamanın işini de çok kolaylaşıyor. Bu optimizasyon sayesinde bir modele ait kıstasları sisteme yüklediğimiz anda bize bu modelin hangi bantta ve kimlerle yapılabilir olduğunu en iyi şekilde verecektir. Bunun üretim yönetimi açısından bir devrim olduğunu söyleyebilirim. Büyük bir gelişmedir bu.

Siz bu sistemle her bir çalışan ile ilgili verim ve kalite verisi topluyorsunuz ve çalışanlara bir prim veriyorsunuz. Primin çalışanlar üzerinde etkisini gözlemlerinize dayanarak anlatır mısınız? 

barkodsistemi

Bunun bize gerçekten önemli katkılar sağladığını söyleyebilirim. Belli bir çalışma ve üretim süresinin üstüne çıktıkları zaman çalışan arkadaşlarımızı primlendiriyoruz.Bunun ciddi anlamda fark yarattığını söyleyebilirim. Özellikle verime büyük katkısı olduğunu rahatlıkla belirtebilirim. 

Bir diğer olumlu katkısı şu oldu açıkçası. Bütün çalışanlarımız sisteme dört elle sarıldılar. 

Ayrıca biz prim sistemi ile birlikte şöyle bir şey daha yaptık. Bundle sisteminde hattın dengeli kurulmuş olması yani herkese zamanında ve yetecek miktarda ürünün gitmesi çok önemli. Dolayısı ile burada eğer bu hat doğru kurulmazsa bu sefer veriminiz olumsuz yönde etkileyebilir. Biz bunun önüne geçmek için yine sistemin bir modülü olmak üzere her çalışana kayıp zamanla ilgili barkod verdik. 

Örneğin herhangi bir çalışanımız işle ilgili bir süre beklediği zaman  malzeme veya kalıpla ilgili bir bilgi beklediği zaman  derhal o barkodu okutup bize bilgi verebiliyor. Bizler de bu sayede ilgili noktadaki sorunu ve darboğazı anında tespit ederek o bandın önünü açmaya ve sorunları çözmeye başlıyoruz. Böylece oradaki kayıp zamanın da önüne geçmiş oluyoruz. 

Ürün izlenebilirliğini nasıl sağlıyorsunuz? 

dijitalleşme

Bu gerçekten bizim sektörde çok önemli bir sorundur. Biz de bu sorunu @rgeMAS sistemine geçene kadar çözememiştik. Çünkü ürünler parça halindeyken  verimlilik ve kalitesini takip edebiliyorsunuz ama toplanıp tek bir parça haline geldikten sonra bunu takip etmeniz zorlaşıyor. Daha öncesinde RFID sistemlerinidenemiştik ama istediğimiz sonucu anlamamıştık. Çözümü @rgeMAS ile beraber gerçekleştirebildik. Sektörde olanlar bilir; kalitede finish bölümünde bir ürünün kalitesine bakıldıktan ya da ütüsü yapıldıktan sonra, renkli etiketler yapıştırılır. Biz bu uygulamadan hareketle etiketleri kaldırıp yerine karekodlu barkod uygulamasına geçtik. Karekodu da bantta yıkama talimatı ile birlikte ürüne dikiyoruz. Ürün tek parça haline geldikten sonra özellikle finish dediğimiz kalite kontrol, son ütü ve paketleme bölümünde @rgeMAS sisteminin optik okuyucuları tarafından okunarak  ürünü takip etmemizi sağlıyor. Bu karekod barkod aynı zamanda kalite kontrol, ütü ve paketlemede çalışan personelin verimini de takip etmemizi sağlıyor.

Verimlilik ve kalite geliştirme konularında kaizen çalışmalarını nasıl uyguluyorsunuz ?

kalitegelistirme

Kaizen sürekli gelişme ve iyileştirme demektir. Bunun da en iyi yolunun olayı analitik hale getirmek olduğunu düşünüyorum. Bunun için de sürekli veri takibi yapmanız gereklidir. İlgili bant veriminizi bilmeden herhangi bir kaizen çalışması yapmak mümkün değildir. Ancak matematiksel verilerle kaizen uygulamalarını gerçekleştirebilirsiniz. Bizler de @rgeMAS’tan aldığımız verilerle bunu yapabiliyoruz.

Sosyal uygunluk açısından da bir soru sormak istiyorum size? Örneğin sizinle görüşmek isteyen bir çalışan size rahatlıkla ulaşabiliyor mu?

uretimtakip

Çalışanlarımızın bize ulaşabileceği sekiz iletişim kanalımız var. Biz bunu çok önemsiyoruz.Çünkü 1300’e yakın çalışanımız var ve sorunları ile hızlı bir şekilde ilgilenmek zorundayız. Bu nedenle iletişim kanallarının varlığını çok önemsiyoruz. Sekize yakın iletişim kanalımızın arasında e-mail ve yemekhanemizde ilgili bir masamız var. En önemlisi de bir müşterimizden ‘best practices’ ödülü aldığımız barkod sistemimiz var. Bu da @rgeMAS’ın bir modülü sayesinde oldu. Bunda uygulamayı şu şekilde yapıyoruz. Üretimdeki tüm makineci arkadaşların önüne bir iletişim barkodu koyduk.  Bu iletişim barkodunu cihazlarına okuttukları anda sistem bize bir mail gönderiyor. Bu mail şirket yöneticisi olarak öncelikle bana, benden sonra da insan kaynaklarına  ve personelin istediği başka sorumlulara da gidiyor. Bu sayede ilgili kişinin sorunu hakkında anında bilgi sahibi oluyoruz. Bunun bize büyük bir kolaylık sağladığını söylemeliyim. 

Endüstri 4.0 ve yalın üretim hakkında tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

Ben her ikisinin de son derece veriye dayalı olduğunu düşünüyorum. Yalın üretim özünde katma değer üretmeyen hareketlerden kurtulmak ve israflardan kaçınmaktır ama veri toplamaksızın bu nasıl olacak. Kalite verimini, üretim verimini bilmeden bunu nasıl gerçekleştireceksiniz. Dolayısı ile biz bunu @rgeMAS’tan elde ettiğimiz datalarla ancak gerçekleştirebiliyoruz.  Çünkü bize verimsizlik noktalarını gösterecek bir sistem olması lazım ki, biz onlardan kurtulabilelim. O yüzden veri madenciliği ve veri toplamanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Zaten endüstri 4.0’ın özünde de yine veri madenciliği yatıyor. Bu verilerin toplanarak işletmelerin yönetilmesi gerektiğini düşünüyorum.    

Ünlü Tekstil dışında da ayrıca siz Sigma Elektrik’te de yöneticisiniz. Bu sektör hakkında da kısaca bilgi verebilir misiniz?

logoargebilisim

Evet bizim grubumuzun bir diğer firması da tekstil sektörünün dışında alçak gerilim ürünleri üreten Sigma Elektrik. Evimizde kullandığımız sigortalar, şalterler akım trafosu kontaktör gibi. Aslında tekstilin çok dışında ürünler. Burada da yine Türkiye’de üretim yapan iki firmadan biri Sigma Elektirik. Biz orada üretim biriminde de @rgeMAS’ı kullanıyoruz. Hem kaliteyi takip etmek için hem verimliliği takip etmek için. Aynı zamanda orada ürünler birçok teste tabi tutuluyor. Yine test sonuçlarını karşılaştırılmalı olarak @rgeMAS üzerinden takip ediyoruz ve bu sonuçları depoluyoruz. Bu tarz ürünlerde test sonuçlarını depolamak ve yıllara sari olarak takip etmek çok önemli. Yine tüm operasyonu orada rahatlıkla yapabiliyoruz. Ama yine tabi işin özünde şu var. Baktığınız zaman tekstil ve alçak gerilim ürünleri çok farklı iki sektör. Nasıl diye soracak olursanız, işin özü şu aslında; eğer bir ürünü yapmak için bir operasyon ile bunu gerçekleştiriyorsanız ve bu operasyonların her birine bir süre tayin edebiliyorsanız ki her iki sektörde de bu mümkün. Diğer sektörlerde de bana göre mümkün. Gerisi sadece sistemin içerisine dahil olup ilgili barkodları okutmanız. Sistem zaten verileri toplayıp size ilgili raporları sunabiliyor. 

Biraz farklı olacak ama konfeksiyon sektöründe makinelerden veri toplamak gibi birtakım uygulamalar var. Direkt makineden veri toplamakla ilgili ne düşünüyorsunuz? 

performansadayaliucretsistemi

Şimdi şöyle bizim sektörde, bir modeli üretirken hazırlık operasyonlarını yadsımamak gerekiyor. Hazırlık operasyonlarının çok önemli bir kısmı el operasyonları yani tamamını buradan makine ile yapamıyoruz. Makine ile belli operasyonları yapıyoruz ama el işçiliğinin çok yoğun olduğu bir sektör konfeksiyon sektörü. Kaldı ki hazırlık operasyonlarının neredeyse tamamı el işçiliği ile ilgili. Makineden topladığınız zaman bütün verileri toplamış olmuyorsunuz. Oysa sistemin her alanda veri toplaması lazım, bütünüyle veri toplaması lazım.  Biz makineden veri toplamanın eksik bilgiye ve eksik analize sebep olacağını düşünüyoruz. Çünkü son derece fazla operasyon var. Biz bu sistemimizde elle yapılan tüm operasyonları da yine süre verip, barkod oluşturup onların verimliliklerini de takip ediyoruz. 

@rgeMAS sisteminde verilerin toplanması açısından bir açık var mı sizce?

Biz 10 yıldır kullanıyoruz. Açıkçası biz şu ana kadar hem cihaz olarak hem software olarak bir sorun yaşamadık. Sistemimiz hemen hemen 10 yıldır sorunsuz bir şekilde gitti. Ben her sabah raporlarımı çok rahat bir şekilde alıyorum. Şu ana @rgeMAS’tan sürekli güncellemeler, yeni modüller, ilaveler istedik. Her seferinde bunlara cevap aldık. İhtiyaçlarımız ve isteklerimiz her seferinde karşılandı. Bu anlamda geliştirilebilir olması da bana göre çok büyük bir artısı. Ben şu ana kadar bir eksiği olmadığını gördüm. Onu da rahatlıkla söyleyebilirim. 

Ünlü Tekstil’de üretim yönetimi olarak @rgeMAS’ı kullanıyorsunuz. @rgeMAS’ı çektiğiniz zaman hem çalışanlar hem sizin açınızdan neler değişirdi. Yöneticiliğinizi rahat icra edebilir miydiniz?

Yani biz sisteme o kadar alıştık ki inanın hani hayal etmek bile gerçekten çok zor ama ilk söyleyeceğim şey sanki sudan çıkmış balığa döneriz gibi geliyor bana. Çünkü biz yıllardır veri ile takip ediyoruz. Data ile takip ediyoruz. Bütün arkadaşlarımız da buna alıştı. Yönetici arkadaşlarımız da alıştı. Banttaki çalışanlarımız da alıştı. Herkes önündeki cihaza da önündeki ekrana bakıyor kendi verimliliğini takip etmek için. Bant şefi de bakıyor. Hatta ara ara bantları gezdiğim zaman çalışanlarımız bozulan ekranları ile ilgili bizleri uyarıyor ve  ilk bana söyledikleri şey, ‘Oğuz Bey şu ekranı bir lütfen tamir ettirebilir misiniz hızlı bir şekilde’ şeklinde oluyor. Çünkü bir an önce sisteme  bakmak istiyorlar. Yani kimin ne yaptığını, kaç adet yaptığını, verimini, kaç operasyon yaptığını görmek istiyorlar. O kadar alıştık ki, yani sistemimizi bu şekilde götürüyoruz ki. Bizim için @rgeMAS’ın olmaması körlük gibi bir şey olurdu.

Her geçen gün rekabetin, müşteri isteklerinin arttığı bu dönemde elinizde veri olmadan firmanızı yönetmek mümkün mü? Bu durumun sürdürülebilirliği var mı?

verimlilik

Yani veri olmadan işletmeyi yönetmenin ben açıkçası çok güç olduğunu hatta imkansız olduğunu söyleyebilirim. Biz verilerle işletmemizi yönetiyoruz. Bir müşteri bana dönüp terminlerle veya yükleme tarihleri ile ilgili bir şey sorduğu zaman adetlerimi o modele ait ne kadar operasyon yapıldığını ancak sisteme bakarak söyleyebiliyorum. Kalite kontrolde o işin yüzde kaçının bittiğini, ütüde o işin yüzde kaçının bittiğini her seferinde saymak zorunda kalmıyorum. Paketlemede yine kaç tane geçtiğini yine bunu sistem sayesinde görebiliyorum. Anlık olarak görebiliyorum. Bu bize grafik olarak bile gelebiliyor. Bunun çok büyük bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Hatta bu bizim birçok karar almamıza da sebep olabiliyor. Örneğin bu akşam mesai yapılacak mı yapılmayacak mı? Dönüp yine o modellerin ertesi gün yüklemesi olacak, o modellerin üretimde ne kadarının bittiğini, tamamlandığı sistem sayesinde görebiliyoruz. Yine kişilerin verimini, kalite verimini oradan takip ediyoruz. Kalite ile ilgili bir değerlendirme yapılacağı zaman, kirli bilgiden kurtulmuş oluyoruz. Ben işletmeler için bunun son derece önemli olduğunu düşünüyorum onu da belirteyim. Eğer bir veri yoksa bir sisteminiz yoksa kirli bilgi işletmeleri çok rahatsız edebiliyor. Oysa siz bunu veriye döktüğünüz zaman eğer bir modelle ilgili çok rahat bir şekilde kalite kontrolünüze yüzde bir çıkmış ya da yüzde 0.5 çıkmış diyebiliyorsanız. Bunun çok önemli olduğunu ve bu kirli bilginin de önüne geçtiğini düşünüyorum. O yüzden deveri olmadan işletmeleri yönetmeninçok zor olduğunu söyleyebilirim.

Kirli bilgiyi biraz daha açabilir misiniz?

Kirli bilgi veriye dayalı olmayan bazen subjektif verilerdir. Nedir söylemeye çalıştığım. Bazen bu üründe hata varmış denilebilir. Bir iki ürüne bakılarak örneğin. Biz sonra şunu yapıyoruz. Gerçekten bu yaygın bir şey mi yoksa bir iki modelde olan bir şey mi? Hemen sisteme girip bu modelle ilgili in-line da ne kadar hata bulunmuş, bant sonu kontrolde ne kadar hata bulunmuş, kalite kontrolde ne kadar hata bulunmuş onu görüyoruz. Eğer bizim bu aşamalarda hedefimizin altında ise kalite ile ilgili veriler o zaman diyoruz ki, biz bu ürünü gayet kaliteli yapmışız. Bu iki örnek istisnai bir şeydir. Bu istisnai durumlar için de herhangi bir şekilde bu noktayı deforme etmeye gerek yok diyoruz. Kastettiğim bu. Yani veriye ve analitiğe uygun olmayan bilgiden bahsediyorum.

uretimtonetimi
Ünlü Tekstil Genel Müdürü Oğuz AÇIKGÖZ

@rgeMAS’ı tavsiye eder misiniz?

Kuşkusuz. Ben aslına bakarsanız ilk @rgeMAS ile konuşmaya başladığım zaman hep bunu söylemişimdir. Olması gereken buydu. Hep olması gereken buydu. Nihayet geldi. Hani bir şeyi beklersiniz ya, olmasını dilersiniz ve gelmesini beklersiniz ve nihayet geldi demişimdir. Ve açıkçası sektörümüz için de aynı zamanda bir şans olduğunu düşünüyorum. O yüzden de kuşkusuz tavsiye etmekten bir yana tamamen kullanılması gerektiğini de düşünüyorum açıkçası.

@rgeMAS’ın sürekli bu anlamda modülleri de değişiyor, ekleniyor.  Biz adil ücretle ilgili bir çalışma yapmıştık son olarak. Adil ücret uygulaması konuşmamda da belirttiğim gibi işletmeler için gerçekten çok önemli. Bu veriler subjektif veri olmaktan çıkıyor yani kişiye bağlı veri olmaktan çıkıyor.  Biz böylece sistemden topladığımız verilerle dönemsel bir değerlendirme yapmak istediğiniz zaman,özellikle ücretlerle ilgili kalite verilerini ve performans verilerini sistemden alabiliyoruz. Sistemden alıp o kişinin gerçekten kalifikasyonunu görebiliyoruz. Ne kadar kalifiye olduğunu görerek ücretlendirmeyi ona göre yapabiliyoruz. Aslına baktığımız zaman sadece verimlilik takip etme değil. Böyle ana konularda da çözüm geliştirebiliyoruz. Bu çok önemli.Terminlerle ile ilgili bize çok önemli veriler sağlıyor.  Nedir o söylediğim konu yine başta söylediğim gibi bir ürünün ne kadarının tamamlandığını örneğin verimlilikten ari olarak. Herhangi bir bölümde dikim olarak, ilik düğme olarak, kalite kontrol olarak, ütü olarak, ne kadarının tamamlandığını görebiliyorsunuz. Ve geç kalmadan aksiyon alabiliyorsunuz. Örneğin yarın bir yüklemeniz var ve eğer bir kuşkunuz varsa ki sistem size bunu otomatik olarak gönderebilir saat başı kuracağız mail sistemiyle. Örneğin bunun yüzde kaçının bittiğini o an itibari ile görüp eğer bir önlem almamız gerekirse alabiliyorsunuz. Bu anlamda sadece ve sadece verimlilik ya da kalite takibi olarak değil birçok yan unsurları ile beraber biraz önce söylediğim gibi biz bir iletişim aracı olarak bile kullanıyoruz bir süreç takibi için bile kullanabiliyoruz. Böyle yan unsurları ve yan katkılarının da çok fazlada olduğunu da söylemem lazım

Siz de @rgeMAS ile başarı yolculuğuna çıkmak istiyorsanız tıklayınız.

Daha fazla müşterilerimizin görüşlerinden haberdar olmak için MÜŞTERİ GÖRÜŞLERİ adlı yazımızı okuyabilirsiniz.