NQC’lerin Gözüyle @rgeMAS Sistemi

Merhaba. Kısaca kendinizi ve yaptığınız işi tanıtabilir misiniz?

Ben İsmet Tayak. Yaklaşık 23 yıldır tekstilde farklı görevlerde çalıştım. 2 yıla yakın bir süredir de Görkem Giyim’de H&M’i temsilen hizmet vermekteyim.

Yaptığınız işi ayrıntılı olarak anlatabilir misiniz?

Burada H&M’i temsilen, başlayacak ve yürüyen ürünleri kontrol ediyoruz. Başlangıçta H&M’in gönderdiği pilot dediğimiz numune aşamaları yapıyoruz. Hem ölçü hem de kalite kontrolü için her bedenden 2-3 tane dikiyoruz. Bütün kontroller yapıldıktan sonra da üretim başlar. Üretim başlangıcında da bant içerisinde in-line kontrol yapıyoruz. Paketleme kısmını da biz ilerletiyoruz. Ürünler bittikten sonra müşterilerin belirlediği AQL tablosuna göre ürünlere bakıyor. Herhangi bir problem yoksa sevk işlemlerine başlıyoruz. Aksi bir durum olursa ürünleri maalesef yeniden kontrole alıyoruz. Zaman zaman yaşadığımız durumlar bunlar.

Bir süredir Görkem Giyim’de @rgeMAS sistemi kullanılıyor. Sizin burada faydalandığınız raporlar var mı?

Var tabi. Şöyle anlatayım @rgeMAS H&M ve benzeri müşterilerin isteklerini karşılayan bir sistem. @rgeMAS’ı daha önce dinlemiştim ve başka fabrikalarda da görmüştüm ama Görkem Giyim’de bu sistem ile tanıştım. Burada birebir çalışınca açıkçası çok hoşuma gitti. Hem kalite hem performans hem de adet olarak fabrikayı çok ileri götürüyor. Burada bizzat canlı yaşayıp gördük. Gittiğimiz yerlerde de bunu tavsiye ediyorum. Çok hoşuma gitti ve bize de çok şey kattı. En güzel yanları bant içinde hatalı olan yerleri anında ve kimin yaptığını görebiliyoruz. Bilgisayarlarımızda da yüklü bu sistem. Küçük bir benzetme yapacağım. İstanbul trafiği gibi düşünebiliriz. Yani o anda bant içerisinde neresi tıkanmış görebiliyoruz. Banda gitmeden anında görebiliyoruz. Bu da çok güzel bir şey.

 Ayrıca karekod uygulaması da var. Bu uygulamadan da bahsedebilir misiniz?

Bütün operatörlerde okuyucu var. Her bir operatör yaptığı işi okuttuğu için sistem kimin hangi işi yaptığını biliyor. Ürün bittiğinde karekodunu okuttuğumuz zaman cebi kimin hazırladığını yakayı kimin kapattığını, hatayı kimin yaptığını da nokta atışı ile görebiliyoruz. Direkt isim olarak görebiliyoruz. Burada bir şey daha söylemek istiyorum. Yıkama talimatlarının altına karekod takıyoruz. Bu müşteri isteklerinin dışında @rgeMAS sisteminin eklediği bir yenilik. Bu karekodda kesim, sıra numarası gibi ürünün bütün bilgisi var. Karekodu da okuttuğumuz zaman hangi operasyonlar yapılmış, bu operasyonları kimin yaptığını görebiliyoruz. Inspectionda herhangi bir hata ile karşılaştığımız zaman karekodu okutunca, yaka ile ilgili cep ile ilgili bir problem yaşadığımız zaman karakodu okutuyoruz. Ve bu hatayı kimin yaptığını net olarak görebiliyoruz. Bu da hem kalite hem de adet olarak bizi çok ileri götürüyor. Bu durum bizim işimizi çok rahatlattı. Bandın içindeki hataların önüne geçebiliyoruz.

Ürünü nasıl kontrol ediyorsunuz?

Burada AQL tablosuna göre adetlerimizi aldık. Hem kalite hem ölçü kontrollerini yapacağız ürünlerin. Ürüne başlarken kesinlikle ve kesinlikle yıkama talimatı, barkodlar ve etiketler kontrol ediliyor. Aksi bir durumda adedi hiç fark etmiyor bir tane dahi olsa ürün maalesef fail oluyor. Onun dışında bütün dikiş kontrollerini yapıyoruz. Burada önemli olan mağazada ürünü alan müşterinin gözüyle bakmak. Ürünü buradan sefk ederken kesinlikle şu cümleyi kuruyoruz. ‘Mağazada ben bu ürünü alır mıyım?’ Burada kalite ve optik kontrol yapan personellere de bunu söylüyoruz. “Baktığın her ürüne kendin alıyormuş gibi bakacaksın.” Dikiş kontrollerini de yaparak tüm dikişlerin doğru olduğundan emin oluyoruz. Dikişlere baktıktan sonra optik kontrolleri yapıyoruz. Fit görüntülerini de yapıyoruz yine. Manken üzerinde de bakıyoruz. Onun dışında bir de ölçü kontrolünü yapıyoruz. Yine müşterinin belirlediği bir ölçü tablomuz var onların da kontrollerini yapıyoruz. Herhangi bir problem yoksa arkadaşlarımıza “elinize sağlık” deyip işi bitiriyoruz.

İş Geliştirme Yöneticisi görüşlerini merak ediyorsanız, İş ve Metot Geliştirme Birim Yöneticisi Gözünden @rgeMAS Sistemi adlı yazımızı okuyabilirsiniz.