İş ve Metot Geliştirme Birim Yöneticisi Gözüyle @rgeMAS Sistemi

argemas üretim yönetim sistemi

Görkem Giyim Sezgin Temur – İş ve Metot Geliştirme Yöneticisi 

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Merhaba. Ben Sezgin Temur 18 yıldır verimlilik, performans ve iş etüdü üzerine çalışıyorum. 3 yıldır da Görkem Giyim’de iş ve metot biriminde 6 tane mühendis arkadaşımızla birlikte bu yapıyı devam ettiriyoruz. 

Yaklaşık 7 ay önce @rgeMAS sistemine geçtiniz. Öncesi ve sonrasını karşılaştırabilir misiniz? 

@rgeMAS sistemini daha öncesinden araştırdık. Bize ne katabilir diye araştırma yaptık. Köklü bir yapısı olduğunu gördük. Uyguladığı teknolojinin bize hız katacağını düşündük. Şu anda zaten tekstil ve üretim hız anlamında yürüyen bir faktör. Ne kadar hızlıysanız o kadar çok ürün yapabiliyorsunuz. Bu yapıyı gördüğümüz zaman da almaya karar verdik. Uyguluyoruz şu anda. Teknolojik anlamda bize hız kattı.  Veri toplama anlamında hız kattı. Datamız oluştu. Eskiye nazaran geriye dönük dataları @rgeMAS sayesinde tutabiliyoruz. Sorunlarla ilgili anlık aksiyon alabiliyoruz. Bu da bizi gün içerisindeki problemi çözme konusunda da daha ileriye götürdü. 

Üretim yönetimi olarak @rgeMAS’tan önce nasıl takip ediyordunuz @rgeMAS’tan sonra nasıl takip ediyorsunuz?

Üretimi biz @rgeMAS’tan önce daha kopuk yönetiyorduk. Kendi yaptığımız programlarla ile yönetmeye çalışıyorduk. @rgeMAS ile birlikte bunu daha kompakt hale daha bütünleştirici hale getirdik. @rgeMAS’ın kendi kullandığı programı da zaten bizde yüklü. Fabrikanın içinde herhangi bir bölümde kör nokta kalmadan her yere ulaşabilmemiz her yerden doğru veri almamız önemliydi. Bunu da sağladık ve bu şekilde yürütüyoruz. 

Verimlilik ve performansı nasıl takip ediyorsunuz?

Şu anda araba sistemini kullanıyoruz.  Araba sisteminde ürünü oluşturan bütün parçaları arabanın içine koyuyoruz. Ve bir kart ile tanımlıyoruz. Her bir operatörde @rge Rover cihazları var. Kişiler kartlarını bu Roverlara okuttukça data anlık olarak düşüyor. Verimlilik, performans, kalite hepsi aynı anda zaman kaybetmeden her türlü veriyi görebiliyoruz. Bilgisayarlardan, Roverlardan ve TV’lerden görebiliyoruz. Yani verinin bizim elimize gelmesi 3-4 saat sürüyor diye bir durum yok. Anlık istediğimizi kişinin performansını kalitesini görebiliyoruz. 

Anlık veri almanın avantajları nelerdir? 

Anlık veri alabilirseniz anlık da reaksiyon gösterebilir başarılı olabilirsiniz. Sorun ne kadar uzarsa fabrikanın ya da üretim yapanın üzerinde yüktür. Bu yükü de ortadan kaldırmak için anında problemi çözmek gerekiyor. Bu problemi çözmek için de anında veriyi almak gerekiyor. Doğru ölçüm, doğru zaman. @rgeMAS sayesinde biz bunları kazanmaya başladık. Herhangi bir sorun olduğu zaman anında görebiliyoruz ya da raporlama şeklinde ustalar, yardımcılara mailler de gidiyor. Üretim müdürleri, mühendisler anında saat saat görebiliyorlar. Bir sorun varsa da anında çözülüyor ya da çözmek için önlem alınıyor. 

Kayıp zamanları nasıl takip ediyorsunuz? 

Kayıp zaman türlerini tanımladık. Operatör bu kodları giriyor. Örneğin makine tamiri varsa kodunu giriyor ve bu bildirim makine tamir bölümüne düşüyor. Mekanik bölümü ayrıca tv ekranlarından da görebiliyor. Onlar da zaman kaybetmeden makineyi tamir ediyorlar ya da iş bekliyorsa ‘iş bekleme barkodunu’ okutuyor. Yani operatör bir bekleme durumu varsa bunları tanımlanmış kodları girerek tanımlayabiliyor. Ona göre de reaksiyon alıyoruz. 

Adeti nasıl takip ediyorsunuz?

Adeti performansı verimi verilerle anlık olarak takip edebiliyoruz. 

Proses, bant sonu ve final kontrolü nasıl takip ediyorsunuz? 

Proses kontrolü el terminalleri ile takip ediyoruz. Yaklaşık 10 tane proses kontrolcümüz var. Yaptıkları kontroller sonucu çıkan hataları biz ekranlarımızdan görebiliyoruz. O verilere göre üretim yöneticileri ya da şefleri reaksiyonlar alıyor. Bant sonunda ise Hypatia dediğimiz tablet cihazlarımız var. Onların kendi içinde modele göre kırılımları var. Hangi modelde kaç hata var, ne kadar tamir varsa gün içinde görebiliyoruz. Ekranlarda anlık görebildiğimiz için tamir dağıtıcılar ya da usta ilgili operatörü uyararak reaksiyon alıyoruz. 

Ürün izlenebilirliğini nasıl sağlıyorsunuz? 

@rgeMAS’taki karekod uygulamasını da kullanıyoruz. Karekod her ürüne takılıyor. Her hangi bir ürün pakete girmiş olsa dahi biz bunu takip edip hangi ürünün neresinde hata var görebiliyoruz. RFID kartları ve karekod sayesinde ürünü rahatlıkla sağlayabiliyoruz. 

Verimliliği arttırmak için hangi yöntemleri uyguluyorsunuz? Kaizen çalışmaları yapıyor musunuz?

Aslında biz @rgeMAS’tan aldığımız danışmanlıkla işin mühendislik kısmını biraz daha etkin hale getirmeye başladık. Bütün arkadaşlarımız ile beraber bir ekip çalışması yaparak sorun bulma ve problemi çözme konusunda anlık reaksiyon alıyoruz.  Model girmeden öncede model üzerinde çalışıyoruz. Maça çıkmadan antreman yapmak gibi. Biz de ürünün ön çalışmasını yapıp nerelerde ne kazanabilir kayıp zamanlarımızı nasıl azaltabiliriz, operasyonun süresini nasıl düşürebiliriz gibi önlemler alıyoruz. Bunu ekip halinde yapıyoruz. 

Danışmanlık sırasında birçok eğitimler aldınız. Bu eğitimler size neler kattı? 

Bizim bakış açımızı biraz daha değiştirdi. Olaylara mühendislik açısından nasıl bakabiliriz. Verileri hızlı şekilde nasıl değerlendirebiliriz. Üretim hız demek ve hız @rgeMAS’tan aldığımız eğitim ve danışmanlıktan aldığımız en büyük değerlerden biri. Tabi teknoloji ile birlikte. 

@rgeMAS’ı tavsiye eder misiniz? 

Şöyle açıklayayım. Hangi firma Türkiye’de üretim yapmak istiyorsa, bu sadece tekstil için geçerli değil.

Firmalar hızlı çalışmak zorunda hızlı çalışmak için de hızlı veri almak zorunda. Bunu da @rgeMAS başarıyor. Yani verdiği danışmanlık ve teknoloji anlamında bunu başarıyor. O yüzden de tavsiye ederim. 

Eklemek istediğiniz herhangi bir şey var mı?

@rgeMAS’a baya bir emek harcanarak hazırlanmış. Sistem kurulumunda yardımcı da olunuyor, bu yardım konusunda sonuna kadar da gidiliyor. @rgeMAS’ta emeği geçen herkese teşekkür ederiz. 

İlginizi Çekebilir: NQC’lerin Gözünden @rgeMAS Sistemi