İmalat Müdürleri Gözüyle @rgeMAS Sistemi 

argemas

Görkem Giyim – Yusuf Yazgan – İmalat Müdürü

Kısaca kendinizi ve firmanızı tanıtır mısınız?

37 yıldır tekstilin içindeyim. Görkem Giyim Sinop Fabrikası’nda ise 4 yıldır imalat müdürü olarak görev yapıyorum. 

Fabrikada alışılagelmiş yöntemlerin dışında bundle (araba) sistemi kullanıyorsunuz. Sistem kurulmaya başlamadan önce ön yargılarınız var mıydı? 

Başlamadan önce her yeni olan uygulamalarda olduğu gibi önyargılarımız vardı. @rgeMAS’taki danışmanlık mühendis ekibi bunları bize anlattığı zaman bunun uygun olduğunu düşündük. Firmamız da bu sistemi almaya karar vermişti. Biz de @rge Bilişim ile beraber detaylı çalışma yaparak bu sistem kurulumunu belli bir noktaya kadar getirdiğimize inanıyorum. Şu ana kadar deneyimlemediğimiz bir uygulama bundle sistemi ama iyi bir ilerleme kaydettiğimize inanıyorum. 

Eski ürün yürüyüşü ile şimdikini karşılaştırabilir misiniz?

Eskiden ürünler blok sistemi ile yürüyordu. Ürünü 4 ya da 5 yerden kurarak ilerliyorduk. Ustamız bunları iyi takip edemiyordu. Ama şimdi bundle sistemi ile birlikte pantolon, elbise, etek, ceket hangi ürün olursa olsun tek bir yerden girip bir yerden çıkıyor. Ustamız ve kalite kontrolcümüz daha rahat bir şekilde kontrol edebiliyor. 

Bunun dışında bundle sisteminin size sağladığı özellikle darboğaz yönetimi konusunda kolaylıkları nelerdir?

Aldığımız verilerle de darboğazı görebiliyoruz. Daha detaylı bir şekilde müdahale edebiliyor ve sistemi daha çalışılabilir hale getirebiliyoruz. Darboğaz operatörden de bizden de kaynaklanıyor olabiliyor. Sistem sayesinde darboğaz olan yerlere daha çabuk müdahale etme şansımız var. 

Yarım adam kullanımında kolaylıklar oluyor mu?

Şöyle bir faydası oluyor. Kişiye 1 saatlik iş veriyorsanız ve bu operatör 45 dakikada işi bitiriyorsa ona 15 dakikalık iş verebiliyoruz. Bu arta kalan zamanının verimliliğe yansıtabiliyoruz.  

Joker eleman kullanımı konusunda bundle sisteminin ne gibi avantajları oluyor?  

Bizim joker elemanlarımız 12-13 taneydi. Bundle sisteminde işi tek yerden girdiğimiz için operatörlerin beceri seviyelerini daha üst noktalara çektik. Elimizde ekstradan 2-3 tane joker eleman var ama bandın içindeki herkes joker elemanı olduğu için ürünleri rahat bir şekilde çıkarıyorlar. 

Özellikle zaman kayıplarını dikkate alarak model geçişlerinde eski yürüyüş ile yeni yürüyüşü karşılaştırabilir misiniz? 

Eski yürüyüşte model geçişinde zaman kayıpları bizim açımızdan normaldi. Ama bundle sistemi ile birlikte bunun yanlış olduğunu gördük. Bundle sistemi ile birlikte model geçişlerinde hiçbir şekilde zaman kaybımız yok. Neden diye sorarsanız, sistem ile birlikte model geldiği zaman ön çalışmasını yapıyoruz ve kişileri nereye koyacağımıza karar veriyoruz. Modelin iş planı ile birlikte hangi operasyonun ne kadar süreceğinin ön çalışması yapıp bandımızı kuruyoruz. Ama makinelerimizin yerine değiştirmeden her kişiye her operasyonu verme yetkinliği sağlıyor. 

Önemli görevlerinizden biri de bant kurulurken iş tarif etmek. Eski yürüyüş ile şimdiki yürüyüşü karşılaştırarak nasıl değişiklikler olduğunu anlatabilir misiniz?

Her bir bundle 15-20 dk olduğu için usta operatöre yeni işi tarif etmek için yeteri kadar zamanı oluyor. Bu da büyük zaman kazandırıyor. 

Parça kaybolmaları yaşıyor musunuz? 

Bundle sisteminde ürünün bütün parçaları bir arabanın içinde olduğu için parça kaybımız yok. Parça eşleştirmelerde de 25 şerli bundleler yaptığımız için numara kaybı da meto kaybı da yok şimdi. 

@rgeMAS sistemi ile birlikte aracı kullanıyor musunuz? 

Ürünleri taşımak için kesinlikle aracı kullanmıyoruz. Aracıyı ortadan kaldırdık. Bundle sistemini oluşturan bir kişi var onun dışında taşıma için kimseyi kullanmıyoruz. 

Kaliteyi nasıl takip ediyorsunuz? 

Bant içinde proses kontrolcülerimiz ellerindeki mobil cihazlarla takip ediyorlar. Bundle sisteminde her bir arabanın kendine ait RFID kartları var. Proses kontrol yapan kişi de bu kartları okutuyor. Örneğin aynı operasyonu 3 kişi yapıyorsa biz burada mobil terminallerin yardımı ile hangi işi kimin yaptığını biliyoruz. Eskiden bunu bilemiyorduk. 

@rgeMAS sisteminde hangi raporları alıyorsunuz ve hangi raporları kullanıyorsunuz? 

Bizim için çok önemli olan verim, adet ve kalite izleme raporlarını bandın başında bulunan tabletler sayesinde takip ediyoruz. Bu tabletler bantların başında olduğu için herkese açık biz de bant ustası da proses kontrolcü de görebiliyor. Bu anlamda da büyük bir başarı sağladık. 

@rgeMAS’ı tavsiye eder misiniz? 

Ben 37 yıllık tekstil tecrübemle @rgeMAS’ı tüm üretim yapan firmalara tavsiye ederim. Bizler uygulama konusunda başarılıyız. @rgeMAS danışmanlık ekibi de başarılı.

Müdürlerin değil ustaların düşüncelerini merak ediyorsanız, Ustaların Gözünden @rgeMAS Sistemi adlı yazımıza göz atabilirsiniz.