İmalat Müdürleri Gözüyle @rgeMAS Sistemi

Merhaba, kendinizi ve firmanızı kısaca tanıtır mısınız?

Merhaba ben Fatih Yurdadön. 22 yıllık tekstil tecrübem var. Görkem Giyim’in Sinop fabrikasında 2.5 yıldır da imalat müdürlüğü yapıyorum. Geldiğimizden beri de iyi işler yapmaya çalışıyoruz.

Alışılagelmiş yöntemlerden farklı olarak Arge Bilişim ürün yürüyüşünde bundle sistemi tavsiye ediyor. Bundle sistemi kurulmaya başlandığında soru işaretleriniz var mıydı?

Bizim buna benzer bir sistemimiz vardı. Ama bundle sistemi ilk kurulduğunda bir önyargımız vardı. Bundle sistemini kullanmaya başladıktan sonra bize ne kadar faydalı olmaya başladığını gördük. Bu sistemi kullanmaya başlayalı yaklaşık 8 ay oldu. Bu 8 aylık sürede çok değişiklikler olduğunu gördük. Çalışma yöntemimizin bazılarının ters olduğunu, yeni çalışma düzeninin daha doğru bir çalışma şekli olduğunu gördük. Arge Bilişim ile projemiz de gayet de güzel gidiyor. @rgeMAS sistemi ile daha iyilerini yapmayı düşünüyoruz.

Eskiden ürün nasıl yürüyordu şimdi nasıl yürüyor? Biraz bunu anlatabilir misiniz?

Eskiden ürünümüzü dört koldan yani ön, yaka, arka ayrı ayrı yerlerde hazırlatıyorduk. Bekleme oranları fazla oluyordu.  Ayrıca ustanın 4 ayrı alanla aynı anda ilgilenmesi gibi durumlar oluyordu. Ve çok beklemeler ortaya çıkıyordu. Şimdi araba (bundle) sisteminde ustamıza yeterli derecede zaman ayırdık. Arkadan ürünün girişini yaptıktan sonra öne kadar baya zaman kalıyor. Nerede ise bir operatöre iş tarif etmek için yarım saat zamanı oluyor. Bu zamanı biz çok iyi değerlendiriyoruz. En azından adeti, kalitesi, verimliliği ile her şeyi ile oturtturup devam ettiriyoruz. Bu sistemin bize gayet de faydası olduğunu düşünüyorum. Eski sisteme göre şu anki sistemin çok büyük faydasının olduğunu görüyoruz.

Faydalarını sıraladınız ama özellikle darboğaz yönetimi konusunda nasıl bir faydası oldu?

Mesela daha önce şöyle bir yöntem izliyorduk. Çalışanın yeterliliğini ölçemiyorduk. Bu kişi verdiğimiz işi yetiştirebilir gözü ile bakıyorduk. Operatörün yetiştiremeyeceğini biz bundle sistemi ile ile daha rahat görebiliyoruz. Ve ona göre hamleler yaparak hat dengesini sağlayabiliyoruz. Bu bizim için en büyük avantajlardan biri oldu zaten. Bundle sistemi ile çalıştığımızda belli bir yerde çalışacak diye bir şart yok. Operatörlerin yerlerini değiştirebiliyoruz. Bu bizim için artı oldu. Yeni aynı şekilde darboğazları görmemizde de araba sisteminin avantajları oldu. Üstündeki araba numaraları ile takip edebiliyoruz. Bu da bizim için çok büyük bir kazançtır.

Bundle sisteminin joker yetiştirme konusunda da faydası oldu mu?

Tabi ki. Şu anda joker (birden çok operasyonu yapan kişi) sayımızı daha aza indirdik. Eskiden 7-8 tane joker çalıştırıyorduk ama şimdi araba (bundle) sistemi ile jokerleri daha iyi kullanabiliyoruz. Çünkü diyoruz ki 13 numaralı arabayı ya da 20 numaralı arabayı alıp yapacaksın. Birinci saat ile ikinci saat arasında burada çalışacaksın.  Ya da şu işi yapacaksın diye jokere bilgi veriyoruz. Artı şöyle bir durum oldu. Örneğin jokerimiz çıma çekiyorsa üç araba önceki veya sonraki işi mesela yakanın çımasını da ya da manşetin çımasını da aynı yerde çekebiliyor. Bu kolaylık bizim darboğazı çözmemizde de çok faydası oldu. Bununla ilgili de çok memnunuz. Joker sayımızın düşmesi üretimimizin de artmasını sağladı.

Özellikle zaman kayıplarını dikkate alarak eski sisteminiz ile @rgeMAS’tan sonrasını karşılaştırır mısınız?

Biz mesela önceden insanların zaman kayıplarını ustası aracılığı ile takip ediyorduk ve ustanın ekstradan bir zaman kaybı oluşuyordu. Şimdiki sistemde zaman kayıplarını veri olarak çekebiliyoruz. Daha önceden zaman kayıplarını veri olarak göremiyorduk. Daha doğrusu doğru olarak göremiyorduk. Şimdi insanların çalışma dakikaları, üretim dakikaları, zaman kayıpları, geç kart bastıkları her şey görüldüğü için biz bunları daha iyi takip edebiliyoruz. En azından bu zaman kayıplarını minimuma indirebiliyoruz. Şu anda benim hesaplarıma göre %30-40 bir iyileşme gösterdi. Bu da bizim için ekstra bir üretim kazancıdır. Açıkçası biz insanların bu şekilde takip edilmesinden memnunuz.

Biraz önce söylediniz aslında sizin önemli görevlerinizden bir tanesi de operatöre iş tarif etmeniz. Bundle sisteminin buradaki faydası nasıl oldu?

Bundle sisteminin buradaki faydası, bir ürün bitmeden diğer ürünün hazırlanması. Üretim başladığında daha geniş kapsamlı bir çalışma potansiyeli doğuruyor. Bize daha geniş zaman kaldığı için operatöre rahatlıkla iş tarif edip yoğunlaşabiliyoruz. Biz de panik yapmadan, işi operatöre anlatmamızı sağlıyor. Bu da çok güzel bir şey bence. O yüzden biz bundle sistemine hızlı alıştığımızı düşünüyorum. Bu olumlu şeyin de bize çok iyi yansıdığını düşünüyorum. Şu anda eski ile kıyaslarsak bant kurulumlarımızda %40 oranında bir iyileşme var. Bundle sistemi bize gerçekten yararlı oldu.

Eskiden parça eşleştirmek için operatörler kullanıyordunuz. Şimdi kullanıyor musunuz?  Eskiye göre parça kaybolmaları yaşıyor musunuz?

Şöyle özetleyeyim ben size. Araba (bundle) sisteminden önce bant içerisinde eşleme için 8-9 kişi kullanıyorduk. Ama şimdi çok kritik noktalar olmadığı sürece bir ya da iki kişi kullanıyoruz. Bu da bizim için çok büyük bir kazanç. Biz bunu bir iki günlük olarak düşünmüyoruz genel anlamda yıllara yaydığımızda 6 veya 7 çalışanın bize maliyeti ciddi bir rakam. En azından şunu görebildik. Biz bundle sistemini doğru kullandığımız zaman hiçbir şekilde boş eşlemeci kullanmıyoruz. Bunları üretime katacağımızı gördük. Bu bizim için çok büyük bir kazanç. Aslında en büyük kazançlardan biridir. Daha önce bizim bir eşlemeci ürünün parçasını bulamadığı zaman ‘şefim ben bunun a parçasını bulamadım” dediğinde biz onun yerine tekrar yeni parça kesiyorduk. Bu da üretim kaybına neden oluyordu. Ama şimdi öyle değil. Bundle sisteminde operatör bir bundleyi aldığı zaman içinde mesala 25 tane varsa çalışan bunu biliyor ve bunu takip etmesi kolay. Biz parça kayıplarını %70 lerden %30 lara çektik. Arabanın içinde bir parça eksik olduğunda biz nerede olduğunu biliyoruz.

Nasıl buluyorsunuz o parçayı?

Şöyle karekod sistemi kullanıyoruz. Kakekod @rgeMAS ile oluşturduğumuz bir sistem. Hulisi Bey ilk tanışmaya geldiğinde bu sorunu iletmiştik. Hulisi bey de bunu çözmenin bir yolu olduğunu ve kayıpların önüne geçileceğini söyledi. Biz de evet olabilir dedik. Şimdi ürün parça halindeyken imalata girmeden karekod takılarak arabaya tanımlanıyor. Bu arabanın içindeki parçalara karekod ile ulaşabiliyoruz. Kaybolan parçanın hangi arabaya ait olduğunu çok rahat bir şekilde bulabiliyoruz. Artık bizim kayıplarımız önlendi o da bizim için çok büyük bir kazanç oldu.

Ürünleri taşımak için aracı kullanıyor musunuz?

Hayır kullanmıyoruz. Artık bundle sistemi ile aracı kullanmıyoruz. Mesala eskiden olduğu gibi “gidin kesimhaneden, arkadan, ütüden veya şu makineciden bana iş getirin’ diye bir durum kesinlikle kalktı. Bu da bizim için de çok güzel olan gelişmelerden biri. Biz insanların zamanlarını belki buradan kaybediyor olabilirdik. Şu an öyle değil herkes kendi çalışacağı arabayı biliyor. Bir sonraki arabayı da görebiliyor. Ben bir numaralı arabayı çalışıyorsan ben bir numaralı arabayı bitirdikten sonra iki numaralı arabayı alacağımı biliyorum. Artık arabaları numaralarına göre sıralıyoruz. İnsanlar artık çok daha bilinçlendi çok daha güzel şeyler ortaya çıktığını düşünüyorum. Kendi adıma çok faydalı gördüm. İş taşıma kesinlikle kalktı ve bu büyük bir yüktü.

Kaliteyi nasıl takip ediyorsunuz?

Kalite, adet izleme, verim izleme gibi raporları biz @rgeMAS’tan çekiyoruz. Karekod okutularak kişiye de ulaşabiliyoruz. Kalite kontrol ya da son kontrolde bir hata çıktığında örneğin bantta üç kişi aynı işi yapıyorsa kimin hangi işi yaptığını veya hangi hatayı yaptığını görmek için karekod sistemi ve @rgeMAS sistemi gerçekten çok verimli bir sistem. İki kişi aynı operasyonu yapıyor ve kim daha çok hata yapıyorsa biz o kişinin üzerine yoğunlaşabiliyoruz. Biri 1 tane diğeri 5 tane hata yapıyorsa 5 hata yapan Ayşe’nin üzerine yoğunlaşıyoruz. Bu hatayı daha çok yapan Ayşe’dir diyebiliyoruz. Bu bize adalet anlamında da çok güzel şeyler kattı. Çünkü biz önceden şunu göremiyorduk. Ayşe de aynı işi yapıyor Fatma da aynı işi yapıyor. Hata geliyor 6 tane “3 sen yap 3 sen yap” diyorduk. Bu adaletli olmuyordu. Çalışanların arasında şöyle bir çelişki oluşuyordu. ‘Evet bu işi ben yapıyorum ama bu hata benim değil” dediğinde kafamızda soru işaretleri oluşuyordu. @rgeMAS sisteminin karekod uygulaması ile biz verileri daha rahat süzebildiğimiz, hataları da daha rahat görebildiğimiz için Ayşe’nin yaptığı hatayı Ayşe’ye ya da Fatma’nın yaptığı hatayı Fatma’ya verebiliyoruz. Bu da izlenebilirlik açısından çok faydalı olduğunu düşündüğümüz için gerçekten çok güzel bir sistem.

@rgeMAS sisteminde hangi raporları alıyorsunuz ve bu raporları nasıl kullanıyorsunuz?

@rgeMAS sisteminde adet izleme, verim izleme ve kalite izleme gibi raporları çok rahat çekebiliyoruz.

Bu raporlar içerisinde en çok adet izleme ve verim izlemeyi takip ediyoruz. Bunlar bizim çalışan ile birebir iletişimimizi daha da kuvvetlendiriyor. Çünkü biz insanların gün sonunda neler yapabildiklerin daha rahat görüp daha rahat raporlayabiliyoruz. Bu raporlar bizim için önemli çünkü şöyle önemli. Adet izleme, kalite izleme raporları ile gün sonu hedeflerimizi daha rahat daha hızlı görebiliyoruz.

@rgeMAS’ı tavsiye eder misiniz?

Tabi ki. Böyle büyük kuruluşların @rgeMAS gibi başarılı sistemleri kurup onunla çalışması gerçekten çok olumludur. Bu sitemi insanlar gerçekten benimseyip gerçekten ciddi anlamda kullanıp, insanlarla birebir diyaloglarını arttırmak ve onları gerçekten firmaların izlenebilir bir sisteme sahip olmaları için bence bu sistem çok başarılı bir sistem. Kullanmalarını kesinlikle tavsiye ederim.

Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

@rgeMAS sistemi gerçekten bir fabrika yönetimi ile ilgili çalışma başarısını arttırabilecek özelliklere sahip. Biz siniz tarafınızdan @rgeMAS sisteminde bir yenilik olduğunda kesinlikle bilgi almak isteriz. Bu bilgiyi de bizimle paylaşırsanız çok seviniriz. @rgeMAS sistemi bize çok şey kattı biz inanıyoruz. 

Başka Bir İmalat Müdürünün Gözünden @rgeMAS İçin, İmalat Müdürleri Gözünden @rgeMAS Sistemi adlı yazımızı okuyabilirsiniz.