Gülce Tekstil @rgeMAS MES (Üretim Yönetim Sistemi) Projesi Başarı Öyküsü

Merhaba, kısaca kendinizi ve firmanızı tanıtır mısınız?

Merhaba. Ben Cemal Aysel. Gülce Tekstil bir aile firmasıdır.  Abim, kardeşim ve ben 3 kardeş olarak 2008 yılında işletmemizi kurduk ve bugün de üretimimize devam ediyoruz.

Firma yolculuğunuzu anlatır mısınız? Nasıl kurdunuz bu firmayı?

Biz zor karar verdik aslında. 2008 krizinde bir cesaret ile krize rağmen firmamızı kurduk. Gerçekten çok mücadele ettik, tabiri caizse gece gündüz emek sarf ettik. O günlerden bu günlere geldik, çok da memnunuz.

Müşterileriniz Kimlerdir?

Şu an Appriva ve Domino ile çalışıyoruz. Uzun bir dönem Akın Tekstil ile çalıştık. Dönemsel olarak Cross ile çalışıyoruz. Bunlar haricinde Mavi, Denim Village ve Aközbekler ile çalışıyoruz. Akın Tekstil ile 5 yıla yakın Massimo Dutti ürettik. Appriva ve Zara ile ağırlıklı olarak Women çalışıyoruz. Aközbekler ile Zara çalıştık. Denim Village ile Burberry, Meltin Pot, Ripley ve Diesel çalıştık. Başladığımızdan beri üst klasman markalara üretim yaptık diyebilirim. Şu anda da Zara Women ile çalışıyoruz.

Aylık Üretim Kapasiteniz Ne Kadar?

Modele göre değişkenlik gösterebiliyor. Biz alt gruplarda kadın klasik, erkek klasik, erkek chino, kadın filatolu, chino gibi ürünler çalışıyoruz. Açıkçası biraz fonksiyonel çalışıyoruz. Firmalarımızda iş seçmiyoruz. Sadece adetsel anlamda ürün tercihimizi kullanmaya çalışıyoruz. Ortalama olarak 40 bin ile 50 bin arasında üretim yapıyoruz.

Yaklaşık 3 yıl önce @rgeMAS sistemini aldınız. Neden böyle bir yatırım yaptınız? Neden böyle bir sistemi tercih ettiniz? Neyi amaçladınız?

Tam hatırlamamakla beraber sanırım 2013-2016 yıllarıydı. Asgari ücret çok artış göstermişti. Sektör, eleman konusunda her geçen gün verimli eleman kaybediyordu. Biz de bu işi yapabilmenin en iyi yolunun mevcut çalışanlarımızın verimlerini arttırmak olduğunu düşündük. Bir de performansa dayalı primler ile çalışanlarımızı ödüllendirmek istedik. Bu konuda bir hak kaybına sebep olmak istemedik. Çalışanın, emekçinin emeğini gerçekten vermek istedik. Bu düşüncelerimizi gerçekleştirebilmek için yönetilebilir bir prim sistemine ihtiyacımız vardı. Hakkı, adaleti sağlayabileceğimiz bir sistem olması gerektiği düşüncesi ile yola çıktığımız için kullanmaya karar verdik.

Şu anda üretim yönetimi olarak @rgeMAS sistemini kullanıyorsunuz. Bu sistem nasıl bir sistemdir? Biraz anlatabilir misiniz?

@rgeMAS üretim açısından planlama noktasında çok faydalı ve gerekli bir sistem. Hayatta bir şeyi ne kadar doğru planlarsanız o kadar iyi ilerler. Konfeksiyon çok elemanla çalışılması gereken, emek yoğun bir sektör. Dolayısıyla planlama çok önemli. @rgeMAS burada planlamamıza çok büyük katkı sağlıyor. Çalışanlarımızı ve işi doğru yönetmemize çok fayda sağlıyor.

Ne Tür Raporlar Alıyorsunuz? Bu Raporları Nasıl Kullanıyorsunuz?

Şöyle; en önemlisi verimlilik raporu alıyoruz. Hem işletme verimliliği hem personel verimliliği. Operasyon etütlerini, raporlarını alıyoruz. Yeni bir ürüne başladığımız zaman daha önce ölçümlemediğimiz bir operasyon varsa ölçümlüyoruz. Yeni başladığımız bir ürünü en başta planlarken bu ürünü biz kaç dakikada, kaç kişi ile günde kaç tane üretebileceğimizin öngörüsünü planlamasını yapıyoruz. Ve termini de hangi aralıkta yetiştirebileceğimizi müşteriye net bir şekilde söyleme imkânı buluyoruz.

Bu Raporları Almak Siz Yöneticiler Açısından Karar Alma Süreçlerini Nasıl Etkiledi?

Şöyle ki problemleri ortadan kaldırmak artık eskisinden daha kolay. Kolay olmasının sebebi; problemin ne olduğunu, aksayanın ne olduğunu görüyorsunuz. Klasik düzende bant usulü çalışmalarımızda adetlerimizi kesim pastal adetlerine göre girerdik. 100, 120, 150 gibi. Ama şimdi, ürünlerimizi 20’li “bundle” sisteminde girdiğimiz için aksayan, geciken yerleri tedavi etmek ve düzeltmek, hat dengesini sağlamak daha kolay. Çünkü baktığınız zaman her şeyi görebiliyorsunuz.

Biraz önce bundle sisteminden bahsettiniz. Siz hem tek tek yürüyen hem de bundle sistemini biliyorsunuz. Bunu biraz anlatabilir misiniz? Avantajları nelerdir? Neden bundle sistemini tercih ediyorsunuz?

Bundle Sistemi

Ben meslektaşlarıma, çalışma arkadaşlarıma veya ziyaret için gelen kişilere de bunun farkını anlatıyorum. Buradaki durum şu, eski düzen biraz karmaşık haldeydi. Şu anki düzenimizde bundle sisteminde kasa ile çalışıyoruz. İşletmemiz buna uygun. Görebildiğiniz, fark edebildiğiniz takdirde her şey çok pozitif. Klasik düzen ile şu anki düzen arasında çok fark var aslında. Bunu fark edebilmek ve anlamak için işin içinde olmak gerekiyor. Benim anlattığımdan daha fazla bir fark var aslında. Çünkü bir önceki zamandaki iş emeği, hamallığı ve taşıması çok daha fazlaydı. Burada işi siz değil, sistem taşıyor. Zorunlu hale geliyor yani iş bir adım ileriye gitmek zorunda. Fark bu kadar açık.

Eski sistemle karşılaştırıldığında özellikle @rgeMAS’ın model değişikliğindeki avantajları nelerdir?

Önceden biz, ön, arka montaj şeklinde üretim yapıyorduk. Şimdi parça hazırlık, kemer hazırlık, ön hazırlık, arka hazırlık ve montaj olarak beş ayrı başlık altında üretime başlıyoruz. Yeni ürün geldiğinde bir önceki ürün bittiği zaman direkt başlama şansına sahibiz. Çünkü ürünlerimizi 5’e ayırdık, kasaladık. Kimin ne yapacağını sınıflandırdık ve biliyoruz. Dolayısıyla hızlı bir şekilde başlıyoruz. Zaman kaybı bu şekilde çok daha az oluyor. Çünkü bölümler ayrılmış, işler ayrılmış, planlaması yapılmış, eleman ataması yapılmış, eleman planlaması oluşturulmuş, zaman etütleri yapılmış halde. Kaç kişi lazım, kaç operatör lazım, hangi makine lazım, bunu önden bildiğimiz ve planladığımız için direkt üretime başlayabiliyoruz.

Model geçişlerinde @rgeMAS ile eski sistemi karşılaştırırsanız zaman kayıplarınız oluyor mu?

Eski göre olmuyor. Yarı yarıya fark var diyebilirim. Çünkü sistem başladığınız an, takibe ve kayda başlıyor, arşivlemeye başlıyor. Eski sistemde aksaklıkları 2. ya da 3. gün belki tam anlamıyla ortadan kaldırabilirdik ama şimdi başladığımız an itibariyle hattı dengeleyerek gittiğimiz için ve gitmemiz gerektiğini bildiğimiz için ona göre davranıyor ve hızlı sonuç alıyoruz. Hem kalite hem adet hem de verimlilik anlamında daha hızlı sonuç alıyoruz.

Terminler açısından da değerlendirdiğiniz zaman planlamanızı nasıl etkiledi?

Planlamamız daha net, daha doğruya yakın. Hatta doğruya en yakın sonuçlar oluyor. Birkaç saatlik aksaklıklar oluşabiliyor ama onun dışında öngörüsü mümkün. Şöyle söyleyeyim; günün yarısını ya da 2/3’lik bölümünü üretmişsiniz. O gün, o dakikaya kadar ürettiğiniz ürün adedi, operasyon sayısı, operasyon eleman sayısı belli. Geri kalan 1/3’lik bölümde ne üreteceğinizi %95 biliyorsunuz. Diyelim ki akşam 15:00’e kadar 1200 tane üretim yapmışsınız. Akşam 18.30’da paydos etmek üzereyken ya da o saat diliminde kaç tane üretim yapacağınızı biliyor ve öngörüyorsunuz. Dolayısıyla çalıştığımız firmalara termin anlamında vermiş olduğumuz sözlerimizde yanıldığımız çok az oluyor. Bu da büyük bir avantaj. Çünkü bizden sonra yıkama işlemi olabiliyor, ütü, paket işlemi olabiliyor. Buradaki operasyonlarda işletmeleri yanıltmamış oluyoruz, bu anlamda bize çok faydası oluyor. Bir de şu var; arşiv yapıyor sistem. Yani geçmişte kaydettiğiniz her şeye ulaşabiliyorsunuz. Burası çok önemli, dönüp arkaya baktığınızda 3 ay, 5 ay, 1 sene öncesinde ne yaptığınızı görebiliyorsunuz. Benzer operasyonlar geldiğinde bu operasyonu kim yapmıştı, nasıl yapmıştı, niye yapmıştı diye düşünmüyorsunuz çünkü sistemde hepsinin kaydı var. Operasyonun ne kadar zamanda yapıldığı, günde ne kadar yapıldığının bilgisini sistem size veriyor. Bu ise arşiv anlamında, çalışanınızı tanıma anlamında ve operasyonu hatırlama anlamında size büyük fayda sağlıyor. Bu da zamandan kazanıyoruz demek. Yeni bir ürüne başlarken operasyonu daha önce kimin yaptığını bildiğiniz için ilgili operasyonu o kişiye veriyorsunuz. Dolayısıyla yeniden operasyon tarif etmek gibi zaman kaybettiren unsurlar ortadan kalkıyor. Verim artıyor.

@rgeMAS öncesi ve sonrasını karşılaştırır mısınız? Özellikle yönetici olarak sizin hangi alışkanlıklarınızı değiştirdi?

MES (Üretim Yönetim Sistemi) Öncesi / Sonrası

Şöyle söyleyeyim @rgeMAS öncesi yönetimde çok klasikti aslında. Bandın başında işi verirdiniz ve iş bir şekilde ilerlerdi. Akşam olur, günün sonunda toparlardınız ya da görürdünüz. Ama @rgeMAS’la anlık veri var. Kaldı ki bundle sisteminde, 20’li kasalarla çalıştığımız için hattaki bir olumsuzluğu çok hızlı görebiliyorsunuz. Sizin hızlı ve kolay karar almanızı, operasyonlardaki yapmanız gereken değişikliği daha hızlı gerçekleştirmenizi sağlıyor. Bu anlamda karşılaştırırsak fark çok fazla. Klasik düzen ile buradaki nokta çok farklı.

Peki bu durumu tahmin eder miydiniz? Yani siz üretimin her alanını biliyorsunuz hem dikişini hem makinesini. Bir sistemin gelip bunu doğru kullandığınız zaman bu kadar bir değişiklik yapacağını tahmin eder miydiniz?

Ustalarımla gün içinde zaman zaman toplantılar yapıyoruz. Sistemi ne kadar düzenli ve güzel kullanırsak o kadar rahat ediyoruz. Fizik gücü olarak rahat ediyoruz. Çünkü sistem işin akmasını zorunlu hale getiriyor. İlerleyişini zorunlu hale getiriyor. Biz sadece oluşan aksaklıkları çözmekle mükellefiz. Aksi takdirde sürekli birilerine iş vermek birilerinin yerini değiştirmek, birilerine iş taşımakla meşguldük. Ama şimdi öyle değil gözlem yapıyoruz. Takip ediyoruz, kalitemizi takip ediyoruz. Verimliliklerimize takip ediyoruz. Ve çıkan sonucu da daha sağlıklı analiz ediyoruz.

Üretiminizi takip etmek için @rgeMAS’tan önce sayaçları kullanıyordunuz. Bu sistemden vazgeçtiniz. Bu sistem nasıl bir sistemdi ve neden vazgeçtiniz? Biraz anlatabilir misiniz?

Biz @rgeMAS ile tanışmadan önce 2 yıl arayış içindeydik. Sürekli dillendiriyorduk, araştırıyorduk. Neler yapabiliriz diye. O süreçte sayaçlar yeni çıkmıştı. Biz bir işletmeci arkadaşımıza sayaçları talep ettiğimizi hatta kendisine fikirlerimiz olduğunu sayaçların nasıl çalışması gerektiği ile düşüncelerimiz olduğunu aktardık. Belli bir zaman da kullandık. Tam hatırlamıyorum ne kadar kullandık ama belli bir zaman sonra sayaçların doğruyu yansıtmadığı gördük. Mutlaka burada hani aksaklıkları kullanarak ne boyutta olduğunu ölçebiliyoruz. En başta böyle bir şey olabileceğini düşünmemiştik. Bize bilgilendirmede, geri dönüşlerinde, raporlarda doğruyu yansıtan raporlar vermedi. Personel açısından da işletme açısından da istediğimiz neticeyi alamadık. Bir de doğrulama açısından teyitleşemedik. Tam net olarak bu böyledir diyemedik. Dolayısı ile vazgeçmenin hatta hızlı bir şekilde vazgeçmenin doğru olduğuna karar verdik.  Zannediyorum çok da hızlı bir değişime geçtik biz.

Peki @rgeMAS’tan aldığınız verilerden şüpheleniyor musunuz?

Kesinlikle şüphelenmiyoruz. Çünkü biz gün gün takip ediyoruz. An ve an takip ediyoruz ve sistem kendini doğruluyor. Nasıl doğruluyor? 2 bin tane ürün kesmişiz. Başlamışız, bitirmişiz sonunda 2 bin tane üretimin bittiğini sistem ortaya koyuyor. Orada yanılmadığınızı görüyorsunuz. Kaldı ki; 20’li bundle (sepetler) halinde çalıştığımız için sistemden veriyi aldığınızda üretimin içine girdiğiniz zaman veriyi teyit etmeniz çok kısa bir süre. Anında teyit edebiliyorsunuz doğru noktada olduğunuzu. Ve bunun en büyük avantajı da şu; karşı tarafa yani müşterinize cevap verdiğiniz zaman; acaba, fakat, ama, lakin, şimdi, şöyle, böyle demiyorsunuz. Net konuşuyorsunuz. Bu saate kadar iş 1500 tane, 1300 tane, 1200 tane. Akşama kadar da şu kadar çıkabilir diyebiliyorsunuz. Öngörü burada tahmini değil bir veriye dayanarak oluyor. Yani günün 2/3’sinde veriniz ne noktada, geri kalan 1/3’inde de ne noktada olacağını yansıtıyor zaten ve doğru sonuç alıyorsunuz.

@rgeMAS sisteminden sonra verim ve kalitenizde nasıl bir değişiklik oldu?

Çok net şekilde söylüyorum hem kalitede hem verimlilikte gözle görülebilir, ayırt edilebilir farklar oluştu. Çünkü personel kalite ve verimliliğin takip edildiğinin farkında. Üretimin ve kalitenin anlık takibi verimliliği arttırıyor. Her işletme en az %30’luk bir fark görecektir, buna eminim. Ben gördüm, şahidim.

Bir de şöyle bir şey var. Burada aksaklığın, yanlışlığın hangi bölgede, hangi operasyonda, hangi noktada olduğunu çok kolay tespit ediyorsunuz. Dolayısıyla sorunu o an çözmenize olanak sağladığı için de veriminiz ve kaliteniz otomatik olarak artmış oluyor zaten. Aksaklıklarda zaman kaybınız çok azalıyor. Çünkü gittiğiniz zaman aksayan bölgedeki sıkıntıyı giderirken zaten ne yapacağınızı biliyorsunuz. Bu da size zaman kazandırıyor.

Bir de sistemin içinde prim var. Haftalık prim veriyoruz personelimize. Pazartesi başlangıç cuma bitiş. Cumartesi çalışılıyorsa onu da dahil ediyoruz. Prim verimliliğe etken bir sebep. Normal bir hedefimiz var, hedefimizin üstünde de prim noktamız var. Çalışan personelimiz bu verimliliğin altına düşmemek için gayret gösterdiği gibi üretim esnasında oluşabilen kendi hatalarını kendi telafi ettiği için zaman kaybı azalıyor ve kalite artıyor.

@rgeMAS’tan teknik ve danışmanlık desteği aldınız. Bundan memnun kaldınız mı?

Memnun kaldık. @rgeMAS’ı iki senede bulduk, aradığımıza değdi. Bunu çok samimi söylüyorum. Konfeksiyon gibi emek yoğun sektörlerde mutlaka ve mutlaka bir takip kontrol mekanizması olması gerekiyor. Hele ki maliyetlerin hızlı bir şekilde yukarı çıktığı dönemde, zamanın çok çok kıymetli olduğu bir zamanda siz zamanı ne kadar iyi kullanabilirseniz o kadar ayakta kalırsınız ve o kadar sürdürülebilir bir işletmeniz olur. Bunun için de kâğıt kalemle yazarak, akılda tutarak vb. şeylerle takip sağlayamazsınız. Teknolojinin geldiği bu nokta ile bu yöntemler çok eski. Kişinin sistemdeki hareketini, verimliliğini, kalitesini an be an başındaki yönetici görürken, kişinin kendisi de görüyor. Personelin kendisini de zaten çok iyi takip edebiliriz. Dün neredeydi bugün nerede, dün prim noktasının neresinde bugün neresinde dünkü kalitesi ile bu günkü kalitesini personelin kendi dahi kıyaslayabilir. Ki kendisi de kıyaslıyor da zaten.

Zaten prim de verim de kalite de böyle oluşuyor. Ve sonuca da böyle gidiliyor.

@rgeMAS’ı tavsiye eder misiniz?

Ederim, ediyorum. Gelen arkadaşlarıma da gerçekten anlatıyorum. Bunu anlatıyor olmam da kendi adıma şöyle; biz @rgeMAS ile vizyon anlamında gerçekten, gerçekten yol aldık. İşletmemizi gören imalatçı firmalar, imalatçı firmaların yetkilileri, işletmemizi gerçekten beğenirler. Biz de beğeniriz. @rgeMAS bu anlamda gerçekten bize vizyon kattı, farklılık kattı. Bizi sürekli arayışa itti. İtmeye de devam ediyor aslında. Dolayısı ile yenilik hepimize lazım. Ben arkadaşlarımla bu anlamda dünü gerçekten unutmamız gerektiğini bugün yeni bir şeylerin peşinde koşmamız gerektiğini tavsiye ediyorum. @rgeMAS’ı da tavsiye ediyorum. Çünkü 3 senedir kullanıyorum. Kullanmaya devam ediyorum. İnşallah ilerde şubelerim olacak. Kısmetse de kullanmaya devam edeceğim.

Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Ben kendi adıma şunu söylemek istiyorum. Bu sektör yapılabilir sürdürülebilir olsun istiyorsak, mutlaka ve mutlaka farklı olmalıyız. Bir şeyleri farklı yapmalıyız, değiştirmeliyiz. Yani dünkü düşüncemizden kurtulmalıyız. Ben bu sektörde bu işi yapan işletmeci arkadaşlarıma bunu tavsiye ediyorum. @rgeMAS’tan da şunu bekleyebiliriz; bu sistemi her geçen gün daha iyiye götürerek bize itici güç olabilir. Bizim buna ihtiyacımız var. Çünkü biz maliyetlerde çok yoruluyoruz ve istediğimiz noktalara kesinlikle gelemiyoruz. @rgeMAS bize bu konuda destek olacaktır diye umut ediyoruz ve desteğin devamını da bekliyoruz açıkçası.

Çok teşekkür ederiz.

Rica ederim.

Başka bir başarı öyküsü: Erak Giyim Başarı Öyküsü