Erak Giyim @rgeMAS MES (Üretim Yönetim Sistemi) Projesi Başarı Öyküsü

Kısaca firmanızı ve kendinizi tanıtır mısınız?

Tabii. Firmamız 1984 yılında Sait Akarlılar tarafından kuruldu. O yıldan itibaren “Denim” üretimi yapıyoruz. Ana üreticisi olduğumuz Mavi Jeans ve bunun yanında birçok büyük yurtdışı markasının üretimine, Türkiye lokasyonundaki Çerkezköy fabrikamızda ve Türkiye’deki birçok fason noktalardaki üretimlerimizde bir de Mısır’daki fabrikalarımızda devam ediyoruz. Yaklaşık yıllık üretimimiz 7 milyon.

Üretimdeki çalışan sayınız kaç kişi?

Üretimde Türkiye’de kendi lokasyonlarımızda 1200 kişi çalışıyor. Mısır’daki fabrikamızda da 900 kişi çalışıyor.

Üretim yönetim sistemi olarak @rgeMAS’ı kullanıyorsunuz. Kaç yıldır bu sistemi kullanıyorsunuz. Nasıl bir sistemdir. Sistem hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

8 yıl önce @rgeMAS ile çalışmaya başladık. Çalışmaya başlamadan önce şu anda kullanmış olduğumuz üretim programı üzerinden verimlilik ölçümlerimizi yapıyorduk. Tabi bu bize bir gün kayıp ile geri dönüş yapıyordu. Bu da bizim için gördük ki kritik bir husus. Onun için @rgeMAS ile çalışmaya karar verdik.

Hangi departmanlarda kullanıyorsunuz?

Üretim içinde kesim, dikim, yıkama ve paket bölümlerinde kullanıyoruz. Her bölümün sonunda da kalite kontrol aşamalarında değerlendiriyoruz.

@rgeMAS şirketinize neler kattı?

8 yıl önce ilk @rgeMAS ile başladığımızda bize en önemli katkılarından ilki verinin zamanında değerlendirilmesi, önlemlerin zamanında alınması oldu. Daha önce verimlilik ölçümlerimizi eski sistemimizde yaparken bir gün sonra kayıt işlemleri yapıyorduk. Bu da bize şunu kaybettiriyordu: Kişi işlem yaparken verimliliğinin düşük olması o günkü adedimizi o günkü kalitemizi o günkü verimimizi düşürüyordu. @rgeMAS en büyük bu noktada bize bir değer kattı. Çünkü kısa sürede verimlilik ölçüp kısa sürede personellerimizi, üretim aşamalarımızı müdahale edebiliyoruz. Bölümlerdeki operasyon bazlı çıkan adedi görüp ona göre değerlendirme yapabiliyoruz. Bundan sonraki aşamalarda da en büyük etken;

1) personel motivasyonu açısından oldu.

2) Kalite aşamasında oldu. Bir de gün sonunda tabii ki bütün şirketlerin ayakta kalmasını sağlayacak maliyet. Maliyetlerimizi görme, operasyonlarımızı ölçme aşamalarında faydası oldu.

İnsan kaynağının değerlendirilip geliştirme konusunda nasıl bir değişiklik oldu?

Şimdi, insan kaynağı ile ilgili binlerce çalışanımız var. Bu üretim bölümlerimizde ve ölçüm yaptığımız bölümlerimizde. En önemli hususlardan bir tanesi iyi çalışan personelin ödüllendirilmesi. Burada da prim devreye girdi yani biz @rgeMAS ile verimlilik ölçümlerimizi yaptıktan sonra değerlendirmelerimizi yapıp iyi çalışan personellerimizi prim ile ödüllendirdik. Bu da diğer çalışanları motive etti. Kötü verimi olan personellerimize verimlilik ölçümlerini göstererek onları daha iyi motive etmemizi sağladı. Sonra patronumuzun önerisi ile ilk önce tek operasyon yapan personellerimizi değerlendik. Bunların verimliliğini çok üst seviyelere çektik. Bu bize ne kazandırdı? Toplamda bütün işletme verimliliğinin yükselmesine neden oldu. Bu bize adet olarak yansıdı, bu bize kalite olarak yansıdı. Çünkü tek operasyon yapanların çıkarmış olduğu kalite daha yüksekti.

Bir de şöyle bir uygulama yaptık. Şirketimizde İŞKUR’dan belli bir miktarda çalışan bir proje kapsamında temin etti. Bu çalışan arkadaşları verimliliğe dahil ettik. Bu altı aylık süreç içinde verimliliği iyi olan personellere şirketimizde kalmaları için teklifte bulunduk. Kabul eden şirketimizde kaldı ve devam etti.

Verimliliğinizi yukarı çektiğinizi söylediniz. Biraz da kaliteden bahsedebilir misiniz? Çünkü kaliteyi de takip ettiğini söylediniz @rgeMAS sistemi ile.

Şimdi şöyle; personeller verimliliği kısa sürede adetle takip edildiğini biliyorlar. Bunun için de adetlerini arttırmaya çalışıyorlar. Tabi adetlerin arttırılması demek kalitenin gözden geçirilmesi demek. Her bölümün sonunda kalite kontrolde o kişi o gün kaç tane ürün yaptıysa o kaliteye takıldıysa, kaliteye takılan adet kişinin veriminden düştü. Bu da bize personellerin işi en baştan itibaren daha düzgün yapmaları daha kısa sürede yapmaları ve kaliteli yapmaları konusunda bir kaynak sağlamış oldu?

Kalite kontrol ve güvence sisteminiz nasıldır? Kalite kontrol ve kalite güvence sisteminiz hakkında müşterileriniz ne düşünüyor?

@rgeMAS yazılımın içinde bölümlerin sonunda kalite kontrol modülü var. Yani kişilerin kalitelerini yaptıkları adetlerle değil kaliteli yaptıkları, doğru yaptıkları adetler ile ölçülebilmesi için. Diğer çalıştığımız bütün müşteriler firmamızı gelip gezdiklerinde şirket içinde personellerin verimlilik ölçümlerine, bu verimlilik sonunda personellere verilen primleri, değerlendirmeleri görmeleri de bizi tercih etmelerinde pozitif bir yön sağlıyor.

@rgeMAS’ı uzun zamandır kullanıyorsunuz. Teknik destek alabiliyor musunuz?

Evet, alabiliyoruz ve bu konuda da samimiler.

Arge Bilişim’den yeni bir talebiniz olduğu zaman bu nasıl değerlendiriliyor?

Bizden daha çok analiz ediyorlar. Bir kendi altyapılarına uygunluğu ile alakalı. İki ilerde bize katacakları ile alakalı. Şöyle bir örnekleme yapabiliriz. Şu anki üretim modülümüz ile @rgeMAS arasında otomatik bir entegrasyon var. Yani kullanıcılar müdahale etmeden sistemler entegre çalışıyor. Bilgiler entegre akıyor. Birçok resmi kaydı oluşturacak bilgiler dahil entegre transfer ediliyor. Bu ortak çalışma ile yürüyen bir yapı.

Henüz şu anda siz kullanmıyorsunuz ama @rgeMAS’ın geliştirdiği modüller arasında yer alan otomatik bant kurulumunu, üretimin geleceği açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dünya akıllı sistemlere gidiyor. Sizden önce daha çok istatistiksel veriye bakarak, daha doğru yapılarına otonom yapılarına gidiyor. Biz de bu tip bir yapıya daha sıcak bakabiliriz. Personellerimizin duygusal ya da daha önceki deneyimlerine bakarak elde ettikleri veriler yerine sistemlerin uzun sürede kişi bazında operasyon bazında istatistiksel verilerini değerlendirip önümüze yorumlar koymaları daha pozitif olabilir.

Ürün izlenebilirliğini nasıl sağlıyorsunuz?

Ürün izlenebilirliğini tabii ki demet yani bundlelar üzerindeki barkodlar üzerinden sağlıyoruz.

Böylelikle hangi aşamada, hangi bundle, hangi tarihte, kim yapmış, nereden nereye geçmiş

gibi adet takiplerini sağlayabiliyoruz üretimin içinde.

Verimlilik ve kalite geliştirme konularında kaizen çalışması yapıyor musunuz? Ve nasıl yapıyorsunuz?

Yapıyoruz. Çünkü elimize yazılımla geçmiş bir veri var. Bu veriyi analiz ederek değerlendirme yapıyoruz. O değerlendirmenin üzerine diğer yorumlarımızı yapıyoruz.

Endüstri 4.0 ve yalın üretim hakkında tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

Daha önce bahsettiğim gibi 8 sene önce başlatmış olduğumuz @rgeMAS ile yola çıktığımız bu yapı zaten 8 yıl önce endüstri 4.0’ı kurmuş anlamına geliyor. Tabii bu aşamada birçok yenilikler oldu beraber de yürüttüğümüz. Burada ölçümlendirmelerimizi, değerlendirmeleri çok iyi yapıyor olduk. Artı biz hiçbir sektörde olmayan bir şeyi de yaptık. İlk önce yıkama bölümlerinde otomasyon yaptık. Yani yıkama kazanlarının sürelerini alıyor olduk. Personellerin dikim içinde verimliliğini ölçüyor olduk. Endüstri 4.0 ile bunları daha iyi konuma getirip analiz edebiliyor olduk.

Konfeksiyon sektöründe makinelerden veri toplama konusunda birtakım uygulamalar var. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Üretimin doğasına uygun mudur sizce.

Evet, üretimin doğasına uygun bir yöntem. Az önceki örneğim gibi; yıkama kazanlarının içine konulan kimyasal, kazanın suyunun sıcaklığı, kazanın dönmesinin hızı, kazanın içinde o kimyasalın ne kadar süre kalması gerektiği gibi kavramlar var. Bu da kesinlikle makinelerden sistemle bilgi toplama ve bilgiyi değerlendirme bizim için önemli.  Yaşadığımız örneklerden birini sizlerle paylaşayım. Elimizde yüzlerce yıkama kazanı var. Bu yıkama kazanlarının verimliliğini ölçüyoruz. Verimliliğini de çok kabaca günde kaç saat çalıştı ne zaman durdu ne zaman başladı, kaç saat çalıştı. Böylelikle çalışanlarımızı bölüm yöneticilerimizi bu konuda uyarıp bilgilendirebiliyoruz.

@rgeMAS’ı tavsiye eder misiniz?

Evet @rgeMAS’ı tavsiye ederim.

Başka bir başarı öyküsü: Alders Tekstil Başarı Öyküsü