Verimlilik ve Kalite Geliştirme Projeleri

Otomotiv

Anasayfa » Çözümler » İşleve Göre » Otomotiv 

verimlilik-geliştirme

Verimlilik Geliştirme

 

Arge Bilişim mühendisleri, iş ve zaman etüd yöntemleri, mühendislik departmanı kurulumu, verimlilik odaklı yerleşim planı çizimi, izlenebilir ve ölçülebilir bant kurulumu, darboğaz yönetimi, kalite ve verimlilik ölçme, kalite odaklı ürün üretimi ve prim sistemleri kurulumu konularında uzmandır.

 

Arge Bilişim, endüstri münedisliği kadrosu ile verimlilik ve kalite geliştirme konularında fabrikalarda danışmanlık hizmeti vermektedir.

Arge Bilişim real-time verimlilik ölçme, real-time OEE ölçme ve real-time kayıp zaman modülleri içeren @rgeMAS üretim yönetim sistemini sunmaktadır.

 

Arge Bilişim, fabrikaların tüm operatör ve operasyonlarından real-time veri toplayarak; verimlilik, OEE ve kalitenin ölçülmesi ile real-time üretim takibini mümkün kılan veri toplama terminalleri sunmaktadır.

Kalite Geliştirme

 

Arge Bilişim mühendisleri, izlenebilir ve ölçülebilir bant kurulumu, kalite odaklı ürün üretimi, kalite denetim ve  prim sistemleri kurma konularında uzmandır.

Arge Bilişim fabrikalarda endüstri münedisliği kadrosu ile  verimlilik ve kalite geliştirme konularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

 

Arge Bilişim real-time, in-line, end of line, final kalite ölçme ve prim sistemleri modülleri içeren @rgeMAS üretim yönetim sistemini sunmaktadır.

 

Arge Bilişim, fabrikaların tüm operatör ve operasyonlarından real-time veri toplayarak; verimlilik, OEE, kalitenin real-time ölçülmesini ve takibini mümkün kılan veri toplama terminalleri sunmaktadır.

kalite-gelistirme-web
İzlenebilir-Ürün-ve-Ölçülebilir-Üretim-S

İzlenebilir Ürün ve Ölçülebilir Üretim Sistemi Gerçekleştirme

 

Ürünlerin, üretim esnasında ve üretimden sonra izlenebilir olması müşteri memnuniyeti ve sağlıklı üretim için en önemli gereksinimlerdendir. Malzemenin üretim sırasında izlenmesi her bir iş istasyonunun verimlilik ve kalitesinin ölçülebilmesinin temelidir.

 

İzlenebilir bir üretim sistemi için her bir operatör ve makinenin, kalite ve verimlilik açısından ölçülebilmesi amacıyla bundle, kanban ve yalın yürüyüş sistemleri kurmaktayız. İzlenebilir ve ölçülebilir bant kurulumları, teorik ve pratik danışmanlık hizmetlerimiz arasındadır.

 

Dengeli Hat Kurulumu

 

Her bir iş istasyonuna yeterince ve kaliteli malzeme verilebilmesi için dengeli bantlar (balanced line) kurulmalıdır. Dengeli bant kurulumu, verimlilik arttırmanın şartlarındandır.

 

Fabrikalarda, verimlilik arttırmak için dengeli bant kurulumları ve darboğaz yönetimi konularında teorik ve pratik danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

dengeli-hatlar-kurma-web
adil-ücret-sistemleri-2

Adil Ücret Sistemleri

 

Ücret sistemi bir işletmenin en temel sistemlerindendir. Ücret sisteminin adil olması, firmayı hem ömür hem de rekabet gücü olarak direkt etkiler. Unutulmamalıdır ki, çalışanların fabrikaya gelişlerinin birincil amacı emek verip ücret almaktır.

 

Prim şartlı bir giderdir. Çalışanların fabrikaya hedef karın üstünde gelir getirmesi durumunda kazanılan extra ücrettir. Bu nedenle prim, hem fabrika hem de çalışanlar açısından karlı ve adaletli bir ücret sistemidir.

Fabrikalarda, verimlilik ve kalite temelli prim sistemleri kurarak verimlilik ve kalite geliştirmekteyiz. Ölçmeye dayalı, adil ve objektif prim sistemi verimlilik ve kalitenin geliştirilmesi açısından çok etkili bir faktördür. Firmamız prim sistemleri kurma konusunda uzmandır.

Etkin Bakım Onarım Sistemi

 

Arge Bilişim, bakım, onarım ve kestirimci bakım modülleri içeren @rgeMAS üretim yönetim sistemini sunmaktadır.

Arge Bilişim üretim makinelerinden manuel veya otomatik olarak arıza ya da kestirimci bakım verileri toplamayı mümkün kılan veri toplama terminalleri sunmaktadır.

 

@rgeMAS ile üretim makinelerinden veri toplanarak bakım gereksinimi olup olmadığı, bakım gereksinimi varsa teknik servis departmanına task gönderen kestirimci bakım modülü mevcuttur. Onarım gereken makinelerin verisi, veri toplama terminalleri vasıtasıyla teknik servise real-time task olarak gönderilebilmektedir. Ayrıca üretim makinelerine bakım zamanı ve çeşitli tanımlamalar yapılarak teknik servis yetkililerine bildiren kayıtlar tutmaktadır.

etkin-bakım-onarım-sistemi
Real-Time-Üretim-Takip

Real-Time Üretim Takip

 

Arge Bilişim real-time verimlilik ölçme için kullanılan veri girişleri kullanarak, gerçek-zamanda üretim takibi modülü içeren @rgeMAS üretim yönetim sistemini sunmaktadır.

 

Arge Bilişim, fabrikanın tüm operasyonlarından real-time veri toplayarak; real-time üretim takibini mümkün kılan veri toplama terminalleri sunmaktadır.

 

Ürünlerimiz kullanılarak, sipariş, model, renk, beden gibi detaylarıyla sipariş durumu gerçek-zamanda takip edilemektedir.

 

OEE Geliştirme

 

Üretim makinelerinin etkinliğini ölçmek için kullanılan KPI OEE’dir.

Her bir üretim makinesinin OEE si; duruşları, verimlilikleri, kalitesi gerçek zamanda ölçülebilmektedir.

 

Makinelerin gerçek zamanda; çalışma, duruş, arıza-bakım ve kapalı gibi durumları izlenebilmekte ve raporlanabilmektedir.

 

Yazılım, üretim makinelerinin OEE’lerini gerçek zamanda ölçtüğü gibi makineyi besleyen veya kullanan operatörlerin verimliliklerini de gerçek zamanda hesaplayarak raporlayabilmektedir.

OEE-Gelistirme
Uyumluluk-Raporları

ISO Standartları Uyumluluk Raporları

 

Arge Bilişimin sunmakta olduğu @rgeMRP  malzeme ihtiyaç planlama yazılımı ve @rgeMAS, üretim yönetim yazılımı otomotiv de kullanılan ISO16949 standardının gerektirdiği raporlar içermektedir. Hem otomotiv ana sanayii hemde ISO denetimlerinde rahatlıkla kabul edilebilir raporları  sunmaktayız.  

 

Bu raporlarla müşterilerimize devamlı iyileşme için ihtiyaç duyulan, bilgi sistemlerini sağlamaktayız ayrıca müşterimiz denetimlerde başarılı olmaktadır.