Alders Tekstil @rgeMAS MES (Üretim Yönetim Sistemi) Projesi Başarı Öyküsü

Kısaca firmanızı ve kendinizi tanıtır mısınız?

Merhaba ben Alders Tekstil firması bünyesinde yeni kurulmuş olan Albrander firması Genel Koordinatörü Melih Ayan. Alders Tekstil 2002 yılında kurulmuş ve global hazır giyim firmalarına hizmet veren bir firma. Kendi bünyesinde 3 farklı lokasyonda in-house üretimi olan ve bu lokasyonlarda toplam 800 kişiye iş veren bir firma. Aynı zamanda bunun yanında fason üretimlerimizde var. Toplamda aylık 800 bin adetlik bir kapasiteyi yönetiyoruz.

Üretim yönetimi hakkında görüşleriniz nelerdir? Üretim yönetimi sizce nasıl olmalı?

üretim yönetimi (mes)

Üretim yönetiminde artan rekabet, artan maliyetler ve global rekabetin artışı bizleri daha dikkatli olmaya mecbur kıldı ve daha verimli bir üretim yönetim sistemi oluşturmayı zorunlu hale getirdi. Dolayısı ile endüstri 4.0 uygulamaları, daha iyi data toplamak ve bu datayı daha iyi yorumluyor olmak bizim için çok önemli bir hale geldi. Üretim yönetimi için bundan sonraki süreçte bunun daha da önemli hale geleceğini ve daha dikkat edilmesi gereken konular olduğunu ve bunlara dikkat eden firmaların yarışta önde olacağını düşünüyorum.

@rgeMAS’ı kaç yıldır kullanıyorsunuz. Bu sistem hakkında biraz bilgi verebilir misiniz acaba? Size hangi raporları sağlıyor? Nasıl veri topluyorsunuz?

@rgeMAS sistemini 3 yıldır kullanıyoruz. Bu sistem üretimin her prosesine hem verimlilik hem de kalite anlamında takip etmemizi sağlayan bir sistem. Aynı zamanda anlık olarak aksiyon almamızı sağlayan bir sistem. Nerede bir problem olduğunu akşam ya da o haftanın sonunda değil, o an tespit edebiliyoruz ona uygun çözümler geliştirebiliyoruz. Aynı zamanda bu sistem sorumluluğu paylaşmamızı, kişilere aktarmamızı sağlayan bir sistem ve her operatörün sahiplenmeye başladığı bir üretim alt yapısı oluşturmaya başladık. Dolayısıyla çalışanlarımız hem kalite anlamında hem de verimlilik anlamında ürünü daha fazla sahiplenmeye ve hırslanmaya, daha fazlası için uğraşmaya başladılar. Ve bu anlamda @rgeMAS ile çalışmamızdan çok memnunuz.

Hangi departmanlarda kullanıyorsunuz?

@rgeMAS sistemini şu an itibari ile kesim, dikim, finish, kalite kontrol ve süreç kontrol departmanlarında kullanıyoruz.

Çalışanlarınızdan verim, kalite, kayıp zaman gibi bütün verileri topluyorsunuz. Elinizde verilerin olması size nasıl bir yönetim kolaylığı sağlıyor. Özellikle bir yönetici olarak karar alma sürecinizi nasıl etkiliyor?

üretimde verimlilik

Bu tarz verilerin toplanabiliyor olması bizim karar alma süreçlerimizi çok hızlandırdı. Çok daha hızlı aksiyon alabiliyor ve eksik noktalarımızı tespit edebiliyoruz. Sadece bizlerin değil çalışanların kendi farkındalıklarını da arttıran bir yöntem oldu. Çalışan kendi kalite oranını, kendi performansını dolayısı ile kendi karnesini görerek eksiklerini tespit edebiliyor. Ustalarımız çalışanlarımızın eksiklerini tespit ederek hata yaptıkları noktaları tespit ederek iyileştirme faaliyetleri yürütebiliyor. Aynı zamanda bant kurulumlarını yaparken oradan edindiğimiz datalarla hangi operatörün hangi operasyonda daha başarılı olduğunu tespit ederek daha hızlı bant kurulumları yapabiliyoruz. Bu tarz esneklikler sağladı bize.

Bir de üretiminizde klasik yöntemlerden farklı olarak bundle sistemi kullanıyorsunuz. Bunun hakkından da bilgi verebilir misiniz? Avantajları nelerdir.

Klasik sistemden bundle sistemine geçerken açıkçası çalışanlarımız arasında tedirginlikler oluşmuştu, kaygılar vardı. Fakat Arge Bilişim firmasından da aldığımız danışmanlık sayesinde bu süreç çok kolay bir şekilde ilerledi ve ondan sonra bunun rahatlığına alışmaya başladık firma olarak. Bundle sisteminin rahatlığı ara stok olması. Herhangi bir proseste problem yaşandığı noktada ara stok olduğu için üretimin devam edebilmesini sağlıyor. Yani biz orada takılıp kalmıyoruz ve biz o problemi çözmek için en azından bir miktar zamanımız oluyor. Arızalar makine arızası olabilir, herhangi bir proses hatası olabilir, yanlış işlenmiş bir ürün olabilir. Bunun yanında daha esnek, bir operatöre 2 iş 3 iş verirken daha rahat sağlayabiliyoruz bunu. Klasik sistemde bu biraz daha zor oluyordu ama bundle sisteminde 2 ya da 3 makine kullanabiliyor aynı anda operatörlerimiz. Bu da planlama açısından esneklik sağlıyor ve bant dengesini çok daha verimli kurabiliyoruz bu sayede.

Peki @rgeMAS’ı kullanmaya başladıktan sonra verimlilik ve kalite konusunda nasıl değişiklikler oldu?

Verimlilik konusunda yaklaşık %35’e yakın bir verimlilik artışı oldu diyebilirim. Bunun etkileri;

1) Kişilerin farkındalıklarının artması. Kendi yaptıkları adeti ve kalite oranını takip etmeleri.

2) Prim sistemi sayesinde firma kazandıkça çalışanlara da bundan bir pay vermesi ve maddi olarak da çalışanlara pozitif bir etkisi olmaya başlaması.

3) Çalışanların yapabilirliklerini daha iyi tespit edebildiğimiz için bant kurulumunda daha doğru kararlar alıyor olmamız.

Yakın zamanda yine Arge Bilişim firmasından yeni modülü olan optimizasyon sistemini de entegre ederek bunu daha iyi hale getireceğiz. Sizlerle beraber yapacağımız çalışmalarla. Ve biraz daha yapay zekâ, çağımızın en önemli maddelerinden biri olan yapay zekâ da gündeme alarak daha da iyi kararlar alabiliyor olacağız.

Otama optimizasyonu sisteminden bahsediyorsunuz?

Evet, atama optimizasyonu sistemini kullanmaya başlayacağız.

Bunu biraz daha açabilir misiniz? Nasıl olacak? Nasıl yapacak bu sistem?

Çalışanlarımızdan almış olduğumuz datalar zaten bizim sistemimizde kayıtlı. Dolayısıyla hangi operatörümüz hangi operasyonda en doğru kaliteyi ve en doğru verimliliği sağladı bu dataya ulaşabiliyoruz. Fakat bunu şu anda kendimiz yorumluyoruz. Arge Bilişim’in yeni geliştirdiği modülde yapay zekâ yorumlayarak bize önceden hazırlanmış bize bir bant planı önerisini sunacak. Bizim yapacağımız sadece burada gerekli optimizasyona uygun mu değil mi olarak bizim insani yorumlarımızı katarak bu bant sistemini kullanmaya başlıyor olacağız.

Kalite kontrol ve güvenci sisteminiz nasıldır? Müşterileriniz kalite kontrol ve güvence sisteminiz hakkında ne düşünüyor?

Arge Bilişim firmasının @rgeMAS programının en önemli noktalarından birisi de kalite kontrol sistemi.

Kalitenin takip edilebilir olması ve her operatörün de kalitesinin takip edilebilir olması. Çünkü sadece bir performans sistemi üzerinden giderseniz evet adete ulaşırsınız belki ama tamir oranlarındaki artış ve ikinci kalite oranlarını takip edemezseniz bu verimlilik tam tersi verimsizlik olarak geri dönmeye başlayacaktır işletmeye. Fakat bizim kullanmış olduğumuz sistemde ürünlerin kalitesini takip edip birebir bu dataları da toplayabiliyoruz. Hangi operatörün hangi üründe ne zaman hata yaptığını tespit edebiliyoruz. Bu datalar ustalarımızla paylaşılıyor. Proses kontrolcülerimizin yine elektronik ortamda topladığı datalar ustalarımızla paylaşılıyor ve herhangi bir proseste hata varsa onun düzeltmesi iyileştirilmesi anında yapılıyor. Ve çalıştığımız müşterilerin de beklentileri bu yönde. Artık onlar kaliteyi kendilerinin kontrol etmesindense firmaların kendi kalitelerini kontrol etmelerini tercih ediyorlar. Ve bizi bu yapıya taşımış oldular. Bunun manuel takibi çok zor bir şeydi gerçekten. Fakat elektronik sistemlerle çok daha kolay hale geldi.

Arge Bilişim’den teknik destek alabiliyor musunuz?

Evet. Arge Bilişim firmasından gerek uzaktan bağlantı yöntemiyle gerekse yerinde müdahale yöntemiyle teknik destek alabiliyoruz. Bunun haricinde dönem dönem farklı rapor gereksinimlerimiz gerek müşterilerimizin talepleri olsun gerekse bizim yönetim olarak görmek istediğimiz farklı raporlar olduğunda da kendileri ile irtibat kurarak direkt iletişim sağlayabiliyoruz ve bize hızlı bir şekilde raporlarla ilgili geri dönüş sağlayabiliyorlar.

Bütün verimlilikleri ve kalitesini ölçtüğünüz operatörlere aynı zamanda bir prim veriyorsunuz. Bu prim sistemini nasıl kurguladınız nasıl veriyorsunuz?

Prim sistemi özellikle yönetim kurulu başkanımız Ahmet Fuat Türkmen’in çok istediği bir sistemdi. Her zaman kazandıkça ben çalışanlarımla paylaşabileceğim bir sistem istiyorum derdi. Ama bunun kendi hesaplarımızla yapılması yani hakkaniyetli bir ölçüm sistemi olmadan yapılması çok doğru değildi. @rgeMAS sistemi sayesinde artık herkesi hakkaniyetli bir şekilde ölçebiliyoruz. Hem verimlilik hem de kalite anlamında ölçebiliyoruz. Dolayısıyla işletmemiz kazandıkça çalışanlarımızla paylaşabileceğimiz bir sistem haline getirdik.

Ürün izlenebilirliğini nasıl sağlıyorsunuz @rgeMAS sistemi ile birlikte?

ürün izlenebilirliği

Ürün izlenebilirliğini üretim operasyonlarında bundle sistemi ile bundlelarla takip ettikten sonra kalite kontrol sisteminde birebir QR kodlarla takip sistemine geçiyoruz. Ütü ve kalite kontrol sisteminde. Dolayısı ile her ürünün bir ID’si olmuş oluyor, bir barkodu olmuş oluyor. Bu barkod sayesinde yurt dışına gittikten sonra dahi bir ürün, nihai alıcı ürünü aldıktan sonra dahi ürünü takip edilebilir hale geliyoruz. Üründe bir problem var yaka kapama ile ilgili bir problem var ve geri dönüş oldu mağazaya bize geri ulaştırıldığında qr code sayesinde hangi operatörün o hatayı yaptığını tespit edebiliyoruz. Operatörümüze bu konuda bilgi feedback vermiş oluyoruz. Hataların tekrarına engel oluyoruz.

Deneyimlerinize dayanarak endüstri 4.0 ve yalın üretim hakkında tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

Aslında biraz önce de bahsettiğim gibi artık endüstri 4.0’ın gereksinimi bizlerin alacağı bir karar değil. Artık dünya bu kararı aldı. Biz bu karara uymak zorundayız. Ve teknolojiye ne kadar hızlı adapte olursak yarışta o kadar önde olacağız. Dolayısıyla kısaca bu yarışta geride kalmamak lazım. Bir an önce harekete geçmek lazım.

Fabrikanıza sistem arayışınız vardı. Birçok sistemi incelediniz bildiğimiz kadar. En sonunda da Arge Bilişim’in @rgeMAS sistemini tercih ettiniz. Bunu tercih ederken sizin kararınızı ne etkiledi?

Bildiğiniz gibi konfeksiyon sektöründe kullandığınız birçok yöntem var. Bunları detaylı bir şekilde inceledik. Ekiplerimizle birlikte üst yönetime değerlendirmelerde bulunduk. Araştırmalarımız sonucunda bize en güvenilir gelen, veri toplama anlamında en güvenilir gelen sistem @rgeMAS’ın sistemi oldu. Ama bunun yanında Arge Bilişim sadece bir sistem satan bir firma değil danışmanlık veren yol gösterici bir firma. Ve bu engebeli ve zor bir yol. Gerçekten bu hem üst yönetimin de inanması gereken sistem ve kültür değişimi. Bunun yanında işletmedeki herkesin inandığı takip etmesi gereken bir kültürel değişim. Dolayısı ile daha önceki tecrübelerden faydalanma imkânı bize çok cazip geldi. Bunları tekrar sil baştan bizim yaşayarak öğrenmemiz yerine Arge Bilişim’in gösterdiği yolda ilerlemek çok daha kolay ve hızlı bir sistem değişimi olacaktı. Bu yüzden Arge Bilişim ile yola çıktık.

@rgeMAS’ı tavsiye eder misiniz?

Tabii ki.  @rgeMAS sistemini herkese. Her geçen gün rekabet, müşteri istekleri ve maliyetlerin arttığı coğrafyamızda artık eski klasik yöntemlerle firmaları yönetiyor olmak çok mümkün değil. Çok iyi bir data havuzuna sahip olmak gerekiyor ve bu datayı iyi okuyup iyi anlayıp ona göre karar almak gerekiyor. Bu doğrultuda da @rgeMAS sistemi bize her türlü desteği sağlayarak karar almalarımızı çok kolay hale getirdi.

Eklemek istediğiniz başka şeyler var mı?

Ülkemiz tekstil sektöründe önde gelen ülkelerden biri olmuştur bugüne kadar. Bundan sonra da tekstil sektörünün gereksinimi olan endüstri 4.0 uygulamalarında da önde gelen ülkelerden biri olacağına eminim. Burada da sizler gibi rekabetçi firmalarla beraber sektörde ve global rekabette ön planda olacağız diye düşünüyoruz.

Başka bir başarı öyküsü: Görkem Giyim Başarı Öyküsü